W nocy z 19 na 20 lutego zmarł Stanisław Grygiel, filozof, wieloletni redaktor miesięcznika „Znak”, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a następnie Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego w Rzymie. Był przyjacielem i bliskim współpracownikiem Jana Pawła II. Przez wiele lat przyjaźnił się też z ks. Józefem Tischnerem, z którym napisał m.in. cykl humorystycznych gawęd „Listy gazdów”.
Stanisław Grygiel urodził się w 1934 roku w Zembrzycach. Studia filozoficzne ukończył na Papieskim Fakultecie Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, a filologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktorat z filozofii uzyskał na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jego opiekunem naukowym był Karol Wojtyła.
W latach 1962-1980 był redaktorem miesięcznika „Znak” i wykładowcą filozofii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. W tym czasie zaprzyjaźnił się z ks. Jozefem Tischnerem, z którym napisał wspólnie najpierw obszerny artykuł „Szkic o religijności wsi współczesnej”, a następnie cykl humorystycznych gawęd „Listy gazdów”. Był to na owe czasy (w latach 1968-1972 ukazało się piętnaście odcinków) bardzo odważny pomysł. „Cykl wprawił stałych czytelników miesięcznika – nieświadomych, kim są autorzy – w osłupienie”, opisuje Wojciech Bonowicz w biografii „Tischner”. „Pisywało do siebie dwóch gospodarzy, którzy poznali się podczas I wojny światowej na froncie włoskim. Jędrek Żarnowiec (Grygiel) i Wawrzek (Tischner) opowiadali, co się dzieje u nich w parafii, w gospodarstwie i w rodzinie, komentowali soborową reformę liturgii i zmiany zachodzące na wsi. Tekst był przetykany anegdotami (częściowo prawdziwymi, częściowo zmyślonymi), iskrzył się od dowcipnych powiedzonek i puent”.
W 1980 roku prof. Grygiel przeprowadził się z rodziną do Rzymu, gdzie założył Polski Instytut Kultury Chrześcijańskiej przy Fundacji im. Jana Pawła II. Wykładał też antropologię filozoficzną w Papieskim Instytucie Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, utworzonym przy Papieskim Uniwersytecie Laterańskim. Był również współzałożycielem i długoletnim dyrektorem kwartalnika „Il Nuovo Areopago”. Jako konsultor Papieskiej Rady ds. Rodziny brał udział w dwóch Synodach Biskupów – w 1991 i (wraz z żoną Ludmiłą) w 1999 roku.
Rzymskie uroczystości pogrzebowe odbędą się w czwartek 23 lutego o godz. 15 w kościele Santa Maria in Traspontina. Potem ciało Zmarłego zostanie przewiezione do Polski i spocznie w rodzinnych Zembrzycach.
Na zdjęciu: bp Jan Pietraszko, ks. Józef Tischner i Stanisław Grygiel w redakcji „Tygodnika Powszechnego”; koniec lat 60. lub początek 70. ubiegłego wieku. Fot. Archiwum „TP”.