Zmarł ks. Mieczysław Zoń

Strona główna/Bez kategorii/Zmarł ks. Mieczysław Zoń

Zmarł ks. Mieczysław Zoń

W czwartek 27 marca po długiej chorobie zmarł ks. Mieczysław Zoń, przyjaciel ks. Józefa Tischnera z lat licealnych i seminaryjnych. Był mnichem benedyktyńskim, jednym z redaktorów Biblii Tysiąclecia, a następnie kapłanem archidiecezji krakowskiej. Miał 85 lat.

Ks. Mieczysław Zoń urodził się w 1929 roku w Dębnie. Po ukończeniu liceum w Nowym Targu wstąpił do seminarium duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął jednak w klasztorze ojców benedyktynów w Tyńcu (jako o. Andrzej). Przez trzy lata studiował biblistykę na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W trakcie pobytu w klasztorze pracował m.in. w kolegium redakcyjnym Biblii Tysiąclecia. Po pewnym czasie poprosił przełożonych o zgodę na opuszczenie klasztoru, by pełnić posługę jako ksiądz diecezjalny. Pracował jako wikary w Krakowie i Oświęcimiu, a jako administrator, a potem proboszcz – w Kacwinie (od 1972) i Rogoźniku (1992). W 2005 r. przeszedł na emeryturę; posługę duszpasterską pełnił w Mizernej na terenie parafii Maniowy.
Był zamiłowanym hodowcą owoc. Jego parafianie wspominają, że kiedy w procesji Bożego Ciała niósł monstrancję z Najświętszym Sakramentem, owce biegły obok niego wzdłuż całego pastwiska.
Przez wszystkie lata blisko przyjaźnił się z ks. Józefem Tischnerem. Razem wyprawiali się w góry i jeździli na kajaki. Wystąpił w filmie dokumentalnym „Tischner- życie w opowieściach”.

Autorem zdjęcia jest Piotr Uss Wąsowicz.

2014-03-27T22:20:00+00:00 27 marca 2014|Bez kategorii|