Tematem przewodnim tegorocznych Dni będzie patriotyzm. Na sesji naukowej pojawią się m.in. Jerzy Szacki, Bronisław Łagowski, Dariusz Kosiński, Dariusza Gawin i Jan Čarnogursky. Główny wykład wygłosi Władysław Stróżewski. Zobaczymy spektakl „Ojczyzna Tischnera” z udziałem Ewy Kaim, Krzysztofa Globisza i Jerzego Stuhra. Zapraszamy do Krakowa w dniach 27-30 kwietnia.

Ramowy program tegorocznej imprezy wisi już na stronie Dni Tischnerowskich (wystarczy kliknąć odpowiednią ikonkę po prawej stronie). Ponieważ ustalane są ostatnie szczegóły, nie ma on charakteru ostatecznego. Niemniej już teraz organizatorzy zapraszają na sesję naukową „Twarze i maski patriotyzmu”, wykład z cyklu „Colloquia Tischneriana” oraz spektakl multimedialny.
Dni, jak zawsze, rozpoczną się od Mszy świętej, wręczenia Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera i spotkania z jej laureatami. W tym roku towarzyszyć tym wydarzeniom będzie wernisaż obrazów Marian Gromady z cyklu „Byli, chłopcy, byli…” oraz portretów ks. Tischnera w budynku PWST przy ul. Straszewskiego. To wszystko w środę 27 kwietnia.
Natomiast w czwartek i piątek odbędzie się sesja naukowa poświęcona patriotyzmowi. W pierwszym dniu – tj. we czwartek 28 kwietnia – wystąpią: prof. Jerzy Szacki (Patriotyzm jako „błąd” i jako „cnota”), dr Marek A. Cichocki (Czy istnieje metafizyka państwa?), dr Tadeusz Szawiel (Egzystencjalne źródła patriotyzmu i rzeczywistość społeczna) oraz prof. Zbigniew Stawrowski (O ojczyźnie i patriotyzmie w duchu tischnerowskim). Drugi dzień – piątek 29 kwietnia – otworzy były premier Słowacji dr Ján Čarnogursky (Nacjonalizm kontra patriotyzm), a następnie głos zabiorą: prof. Bronisław Łagowski (Polska gnoza narodowa), prof. Dariusz Kosiński (Ulica jako teatr narodowy. Patriotyzm po 10 IV) i dr Dariusz Gawin (Przyszłość patriotyzmu). Sesję poprowadzą o. prof. Jan Andrzej Kłoczowski i prof. Aleksander Bobko, a miejscem obrad będzie.
W piątek będzie też okazja, żeby posłuchać głównego gościa Dni, prof. Władysława Stróżewskiego. W ramach cyklu Colloquia Tischneriana wygłosi on wykład zatytułowany „Problemy uczestnictwa”, a następnie weźmie udział w „Jaskini filozofów”, gdzie „O ojczyźnie, miłości i innych sprawach” dyskutować będzie z dr. Jánem Čarnogurskim oraz o. prof. Janem Andrzejem Kłoczowskim. Dyskusję poprowadzą Elżbieta Kot i Wojciech Bonowicz. Oba te wydarzenia odbędą się w Auli Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej.
Swoistym uzupełnieniem refleksji o ojczyźnie i patriotyzmie będzie też głośna lektura znanego eseju ks. Tischnera „Chochoł sarmackiej melancholii”, która zaplanowano czwartkowy wieczór.
Jak co roku, równolegle z Dniami Tischnerowskimi odbywać się będzie Majówka Szkół Tischnerowskich (w Szkole Podstawowej nr 153 w Krakowie) oraz – w sobotę 30 kwietnia – Spotkanie Filozoficzne Młodych (w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera).
Zwieńczeniem Dni będzie spektakl multimedialny „Ojczyzna Tischnera” w reżyserii Ewy Kutryś (rektora PWST) z udziałem Ewy Kaim, Krzysztofa Globisza, Jerzego Stuhra oraz muzyki góralskiej z Łopusznej. O ile na wszystkie inne imprezy wstęp jest wolny, o tyle na spektakl obowiązywać będą zaproszenia. Ale miejsc na pewno nie zabraknie. Dlatego zachęcamy wszystkich: już teraz rezerwujcie sobie ten termin w kalendarzach!!!