Msza św. w kolegiacie św. Anny o godz. 17 oraz przegląd „Tischner na ekranie” w Akademii Sztuk Teatralnych o godz. 18 – oto wydarzenia, jakie w środę 27 marca czekają publiczność Dni Tischnerowskich w Krakowie.

 

Głównym organizatorem tegorocznych Dni Tischnerowskich jest Uniwersytet Jagielloński, a współorganizatorami – tradycyjnie – Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak wraz z Fundacją Kultury Chrześcijańskiej „Znak” oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. W organizację imprezy włączyły się też Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Grupa Ergo Hestia. Wsparcia finansowego udzieliło też Miasto Kraków.

Pierwszy dzień 19. Dni Tischnerowskich tradycyjnie otworzy Msza św. w kolegiacie św. Anny, z którą ks. Józef Tischner był związany przez prawie 30 lat. Bezpośrednio po Mszy w Akademii Sztuk Teatralnych nastąpi uroczyste otwarcie Dni, a następnie rozpocznie się przegląd „Tischner na ekranie”. Poprowadzi go Wojciech Bonowicz, opiekujący się archiwum Instytutu Myśli Józefa Tischnera, które od wielu lat gromadzi programy telewizyjne oraz zapisy wideo ze spotkań z udziałem ks. Tischnera. W zbiorach archiwum są zarówno filmy i audycje przygotowane przez profesjonalistów, jak i materiały zarejestrowane przez amatorów. Niektóre z nich, opatrzone przez prowadzącego komentarzem historycznym, będzie można zobaczyć właśnie w środowy wieczór.

W tym roku podczas przeglądu znajdzie się też miejsce na upamiętnienie zmarłego niedawno biskupa Tadeusza Pieronka, który był jednym ze współtwórców Dni.

 

Autorem zdjęcia jest Jędrzej Kogut.