Uśmiechnięta Polska – tak można by podsumować kolejne Dni Tischnerowskie w Krakowie, które zakończyły się w sobotę 30 marca. Choć mówiono o sprawach trudnych, jak refren powracały słowa, że Polska to miejsce, w którym dzieje się i może się dziać wiele dobrego.

 

Kilka dni przepięknej pogody – co stało się już właściwie regułą, bez względu na termin, w jakim organizowane są Dni. Przeszło dwa i pół tysiąca uczestników – to szacunkowe dane, na dokładniejsze przyjdzie czas później. Znakomici goście i dużo dobrych emocji – to coś, co dla większości tych, którzy brali udział w Dniach Tischnerowskich, najcenniejszy dar. Oto w skrócie obraz tego, co działo się w ostatnich dniach w Krakowie.

Dni zakończyła gala Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, która w tym roku trafiła do rąk duszpasterza i publicysty o. Ludwika Wiśniewskiego, historyka literatury Łukasza Garbala oraz działaczy społecznych Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak i Jerzego Owsiaka. Podczas gali rozmowę z laureatami poprowadzili ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski, a uświetnił ją koncert zespół Bester Quartet.

Głównym organizatorem imprezy był Uniwersytet Jagielloński. Współorganizatorami: Akademia Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, Instytut Myśli Józefa Tischnera, Społeczny Instytut Wydawniczy Znak (wraz z Fundacją Kultury Chrześcijańskiej „Znak”) oraz Uniwersytet Papieski Jana Pawła II. Organizację Dni wsparli też Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Ergo Hestia, a partnerami imprezy byli: Wyższa Szkoła Europejska im. ks. prof. J. Tischnera, Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”, Księgarnia „De Revolutionibus”, „Tygodnik Powszechny”, Radio Kraków i miesięcznik „Znak”.

W najbliższych dniach i tygodniach zamieścimy na naszej stronie szczegółowe relacje z Dni, a także filmowe rejestracje poszczególnych wydarzeń.

 

Autorem zdjęcia jest Jędrzej Kogut.