W sobotę 30 marca podczas uroczystej gali zostanie wręczona Nagroda Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Trafi ona do rąk duszpasterza i publicysty o. Ludwika Wiśniewskiego, historyka literatury Łukasza Garbala oraz działaczy społecznych Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak i Jerzego Owsiaka. Na gali wystąpi też zespół Bester Quartet.

 

Nagroda wręczona zostanie po raz dziewiętnasty. To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest od 2001 roku wybitnym intelektualistom, publicystom i działaczom społecznym, którzy w różnych obszarach starają się kierować wartościami bliskimi ks. Józefowi Tischnerowi. Fundatorami nagrody są ERGO Hestia i Wydawnictwo Znak. Laureaci otrzymują po 33 tysięcy złotych oraz statuetkę autorstwa Mariana Gromady.

Tegorocznych laureatów wyłoniło jury w składzie: ks. Adam Boniecki (przewodniczący), Witold Dudziński, Jacek Karnowski, abp Grzegorz Ryś, Władysław Stróżewski, Piotr M. Śliwicki, Łukasz Tischner (sekretarz), Karolina Wigura i Henryk Woźniakowski. W tym roku do kapituły dołączyło dwóch jurorów: prezydent Sopotu Jacek Karnowski oraz wybitny lekarz-ortopeda Witold Dudziński.

W kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości” nagrodę otrzymał o. Ludwik Wiśniewski. Został wyróżniony za książkę „Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę”, w której „odważnie upomina się o powrót do wartości ewangelicznych – w myśleniu o Polsce i o świecie. W jego tekstach współczesne chrześcijaństwo uwalnia się od grymasu niechęci do świata i odzyskuje swój źródłowy blask”.

W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”, nagrodę otrzymał Łukasz Garbal. Nagrodzony został za książkę „Jan Józef Lipski. Biografia źródłowa”, stanowiącą „fresk dwudziestowiecznego polskiego losu. Opowieść o życiu Jana Józefa Lipskiego służy nie tylko przypomnieniu tej legendarnej postaci, lecz także pokazaniu, że współczesna Polska może być inna. Łukasz Garbal proponuje swym czytelnikom lekcję dojrzałego patriotyzmu, który łączy, a nie dzieli”.

Wreszcie w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych, współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”, nagrodzeni zostali Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak. Jury przyznało im nagrodę za działalność w ramach Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „Fundacja od ponad ćwierćwiecza nieprzerwanie wyposaża tysiące polskich szpitali w sprzęt ratujący życie, ale jej zasługi są także niematerialne. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak uczą radości pomagania i pokazują, że dobro nie ma pokoleniowych, narodowych czy światopoglądowych granic”, czytamy w uzasadnieniu.

Gala wręczenia nagrody rozpocznie się w sobotę 30 marca o godz. 17 na Scenie im. St. Wyspiańskiego AST w Krakowie. Rozmowę z laureatami poprowadzą ks. Adam Boniecki i Henryk Woźniakowski. Spotkanie uświetni koncert zespołu Bester Quartet, tworzonego przez czterech wybitnych instrumentalistów: Jarosława Bestera (akordeon), Dawida Lubowicza (skrzypce), Ryszarda Pałkę (instrumenty perkusyjne) oraz Macieja Adamczaka (kontrabas). Zespół koncertuje na całym świecie, współpracuje też od lat (do 2006 r. jako The Cracow Klezmer Band) z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna.

Na galę obowiązują zaproszenia, niemniej ci, którym nie uda się wejść na salę, będą mogli śledzić jej przebieg we foyer AST, gdzie będzie transmitowana.

 

Autorem zdjęcia jest Jędrzej Kogut.