Z Tischnerem w okolicach Starego Sącza

Strona główna/Bez kategorii/Z Tischnerem w okolicach Starego Sącza

Z Tischnerem w okolicach Starego Sącza

Otrzymaliśmy relację z XIV Rajdu Szkół Podstawowych i Specjalnych noszących imię ks. Józefa Tischnera, który odbył się w dniach 25–26 września. Organizatorem rajdu była tym razem Szkoła Podstawowa nr 1 w Starym Sączu. Zaprosiła ona innych uczestników do odwiedzenia miejsc, z którymi związany był ks. Tischner.

„Rajd, w którym wzięło udział dwanaście szkół, został zorganizowany w plenerze Beskidu Sądeckiego, a miejscem spotkania było Rytro. Honorowych gości powitał koordynator spotkania Robert Janek, nauczyciel starosądeckiej >>Jedynki<<, wraz z uczniami oraz dyrektor szkoły Zdzisław Wojnarowski. Organizatorzy opracowali bardzo interesującą trasę. Na szlaku młodych rajdowców i ich opiekunów znalazły się: Piwniczna, Niemcowa, Kordowiec i Rytro.
Wszystkie grupy reprezentujące poszczególne szkoły były zwarte, gotowe i odpowiednio przygotowane na różne warunki pogodowe i terenowe. Jesienna aura sprzyjała, więc po drodze wraz z nowymi kolegami i koleżankami z innych szkół oraz przewodnikami górskimi Rodzina Tischnerowska podziwiała piękne krajobrazy. Po dotarciu do bazy noclegowej w Gołkowicach zjedzono pyszną obiadokolację i zakwaterowano się w pokojach. Wieczorem odbyły się >>posiady<<, którym towarzyszyły śmiech i zabawa. W różnych konkurencjach brali udział uczniowie i opiekunowie. Swoją obecnością zaszczycili nas: burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek wraz z zastępcą Kazimierzem Gizickim. Rolę gospodarza wieczoru pełnił dyrektor >>Jedynki<< Zdzisław Wojnarowski.
XIV Rajd Szkół Podstawowych i Specjalnych był doskonałą okazją do integracji uczniów z różnych szkół. Organizatorzy zadbali również o samopoczucie młodzieży, zapraszając młodych uczestników na dyskotekę. Po krótkiej i szybko przespanej nocy zjedzono pożywne śniadanie. Następnie wyruszono do Starego Sącza. Rodzina Tischnerowska zwiedziła następujące obiekty: Klasztor Sióstr Klarysek, Kościół Parafialny pod wezwaniem św. Elżbiety oraz Muzeum Regionalne i Muzeum ks. Józefa Tischnera w Domu na Dołkach. Rolę przewodników zaproszonych gości pełnili tego dnia nauczyciele starosądeckiej „Jedynki” : Liliana Królikowska, Jadwiga Postawa i Piotr Wandas. W miejscowym muzeum uczestników powitali dyrektor obiektu Andrzej Długosz oraz brat ks. Józefa Tischnera Kazimierz.
O godzinie 11 uczestniczono w uroczystej Mszy Świętej, koncelebrowanej przez księży Marcina Kokoszkę i Janusza Rybę, odprawionej na starosądeckim Ołtarzu Papieskim. W kazaniu kapłan podkreślił wartość wiedzy w życiu młodego człowieka, wskazując na rolę autorytetu patrona naszych szkół, którego osobowość intelektualna i moralna kształtowała się w otoczeniu gór, szumu Dunajca, drewnianych kościółków w Jurgowie i Łopusznej, i – jak przyznawał sam Tischner – starosądeckiej tradycji franciszkańskiej.
W budynku Szkoły Podstawowej nr 1 w Starym Sączu odbyło się zakończenie i podsumowanie XIV Rajdu, po którym, na miejscowym cmentarzu, złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze na grobie rodziców księdza profesora Józefa Tischnera. Po serdecznych pożegnaniach i życzeniach ponownego spotkania na szlaku rajdu wyruszono w drogę powrotną do domów – w Krakowie, Tarnowie, Rogoźniku, Ochotnicy Dolnej, Jastrzębiu-Zdroju, Ligocie, Domosławicach, Ratułowie, Toruniu oraz w Starym Sączu. (pj/wp)

2014-10-04T17:00:00+00:00 4 października 2014|Bez kategorii|