„Kozdy z nas może ponieść w życiu klęskę – ale przegrany nie będzie”. Te słowa ks. Józefa Tischnera mają towarzyszyć XII Wypominkom Tischnerowskim w Łopusznej. W programie imprezy, która odbędzie się w dniach 11-13 listopada, dyskusje, wykłady, wspomnienia i koncerty oraz wręczenie nagrody „Sztuka Życia”, którą w tym roku otrzyma Krzysztof Globisz.

„Przydzie markotność, siednie na cłeku i zdusi go. Kozdymu przecie grozi, ze sie stanie przyziemny, ze go zycie domierzi i se pomyśli, ze jest przegrany. Ale tak nie jest! Przegrany nie bedzie. Bo jak sie w kupe zbiere, to z popiolu duch jego zywy wyjdzie”, mówił ks. Józef Tischner podczas jednej z Mszy Ludzi Gór pod Turbaczem. Teraz do tych słów wracają organizatorzy XII Wypominków Tischnerowskich – Fundacja Świat Ma Sens, portal Polska Ma Sens oraz Kino Świat. Na wszystkie wydarzenia, odbywające się w ramach tej imprezy, wstęp jest wolny. Zapraszamy!

Oto szczegółowy program:

11 listopada (piątek), godz. 19.00
Szałas przy Pensjonacie „Natanael” (Łopuszna, ul. Cyrla 62)
Wieczór powitalny z udziałem kapeli góralskiej Leszka Szewczyka

12 listopada (sobota), godz.12.00
Cmentarz w Łopusznej
Spotkanie przy grobie ks. profesora Józefa Tischnera
godz.13.00
Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Debata Tischnerowska – „Ciało: aktor czy scena?” z udziałem Łukasza Lamży i Mateusz Hohola z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie
godz. 17.30
Kościół pw. Świętej Trójcy i Św. Antoniego Opata w Łopusznej
Koncert Cracow Guitar Quartet
W programie m.in.: M. Praetoriusa, L. Boccheriniego, L. Brouwera, M. Musorgskiego, P. Bellinatiego i C. Machado
godz. 19.30
Pensjonat „Natanael”
Wieczór główny
W programie: słowo o zmarłych przyjaciołach Fundacji Świat Ma Sens; wręczenie Krzysztofowi Globiszowi Nagrody „Sztuka Życia”; Wykład Mistrzowski prof. Zbigniewa Mikołejki „Przemoc: archaiczne rytuały w służbie teraźniejszości”; muzyka góralska.

13 listopada (niedziela), godz. 11.00
Kościół pw. Świętej Trójcy i Św. Antoniego Opata w Łopusznej
Msza święta w intencji śp. ks. Józefa Tischnera