Tegoroczne Wypominki Tischnerowskie – impreza organizowana cyklicznie przez spółkę Bereś&Baron Media Productions, a obecnie Fundację Świat ma Sens – odbędą się w Warszawie. Organizatorzy zdecydowali się przenieść ją z Łopusznej do stolicy z powodu najnowszej premiery w Teatrze Powszechnym. To spektakl „Gdzie radość, tam cnota – Wariacje Tischnerowskie”, oparty na tekstach ks. Józefa Tischnera i Wandy Czubernatowej. Wypominki potrwają od 3 do 6 grudnia.
W sobotę 3 grudnia zaplanowano występy kapeli góralskiej w wybranych miejscach Warszawy. Wieczorem tego dnia o g. 19 w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera (ul. Jana Zamoyskiego 20) odbędzie się koncert zespołu „Trebunie-Tutki” dedykowany ks. Tischnerowi. (Organizatorzy informują, że osoby, które zakupią bilet na spektakl „Gdzie radość, tam cnota…”, otrzymają bezpłatne zaproszenie na koncert.)
W niedzielę 4 grudnia o g. 12 w Teatrze Powszechnym odbędzie się debata pt. „Kościół, demokracja, konflikt”, której współorganizatorem jest Instytut Obywatelski. „Demokracja oferuje przestrzeń, gdzie każdy pogląd i każda religia mają prawo do istnienia”, czytamy na stronach Instytutu. „Czy zatem to nie wystarcza Kościołowi do głoszenia jego misji? A może kultura pluralizmu jest nie na rękę Kościołowi? Kościół z pewnością jest przeciwnikiem systemu totalitarnego, systemu, który z definicji zwalcza pluralizm światopoglądowy. W czasach tzw. realnego socjalizmu Kościół wspierał opozycję demokratyczną i stanowił często jedyną liczącą się przeciwwagę dla komunistycznego reżimu. Pytanie: czy pozostał zwolennikiem wolności dziś – z wszelkimi tego konsekwencjami, a więc i prawem do błędu, również grzechu? Jednocześnie, czy w trosce o jakość i przejrzystość polskiej demokracji trzeba koniecznie >>ściągać krzyże<<, by w ten sposób jednoznacznie podkreślić rozdział Kościoła od państwa? Jak w demokracji zdefiniować rolę Kościoła w przestrzeni publicznej? Czy trzeba to czynić nieustannie?”
Na te i podobne pytania – odwołując się także do myśli ks. Tischnera – będą się starali w trakcie debaty odpowiedzieć: filozof Jan Hartman, redaktor naczelna miesięcznika „Znak” Dominika Kozłowska, duszpasterz, psycholog i publicysta Jacek Prusak SJ i publicysta Adam Szostkiewicz. Rozmowę poprowadzi Jarosław Makowski, dyrektor Instytutu Obywatelskiego. Wstęp na debatę jest wolny.
Tego samego dnia o g. 18.45 w Teatrze Powszechnym zaplanowano otwarcie wystawy poświęconej ks. Tischnerowi. A o g. 19.30 na Scenie 200 rozpocznie się premiera wspomnianego spektaklu „Gdzie radość, tam cnota – Wariacje Tischnerowskie”. Przedstawienie oparte na tekstach ks. Józefa Tischnera (przede wszystkim „Historii filozofii po góralsku”) oraz Wandy Czubernatowej wyreżyserował Artur „Baron” Więcek. Na scenie pojawią się: Justyna Sieńczyłło (Gospodyni Jegomościa Autora / Postać kobieca II), Paulina Chruściel (Maryś / Postać kobieca I), Mariusz Wojciechowski (Jegomość Autor), Mariusz Benoit (Wawrzek), Tomasz Sapryk (Jędrek) oraz Jacek Beler (Józek). Scenografię opracował Marek Braun, a muzykę – Dawid Lubowicz.
Wypominki Tischnerowskie zakończą się we wtorek 6 grudnia premierą spektaklu przeznaczoną dla studentów. Spektakl grany będzie w Teatrze Powszechnym w dniach 7, 8, 9, 27, 28 grudnia oraz 12, 13, 21 i 22 stycznia. Bilety można rezerwować za pośrednictwem strony: www.powszechny.art.pl. Tam też można znaleźć więcej informacji na temat spektaklu.