W czwartek 8 grudnia odbędą się w Krakowie obchody jubileuszu 40-lecia powołania Wydziału Filozoficznego UPJPII. Pierwotnie był to Papieski Wydział Filozoficzny, ustanowiony dekretem watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego. Pięć lat później stał się częścią Papieskiej Akademii Teologicznej. Jego współtwórcami byli m.in. ks. Józef Tischner, ks. Michał Heller i późniejszy abp Józef Życiński.
„Wprawdzie historia Wydziału Filozoficznego sięga wieków temu, gdyż wywodzi się [on] z dawnego Wydziału Teologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale uwarunkowania historyczne sprawiły, że dziś świętować przychodzi [jego] 40-lecie”, czytamy na stronie internetowej UPJPII. „W 1970 roku, dzięki staraniom ks. prof. Mariana Jaworskiego, podjęto decyzję o podzieleniu Wydziału Teologicznego, w wyniku czego powstała sekcja filozofii. W sprawie powołania Wydziału Filozoficznego nie ustawał w wysiłkach ks. kard. Karol Wojtyła. 23 grudnia 1976 roku Kongregacja Wychowania Katolickiego wydała dekret ustanawiający Papieski Wydział Filozoficzny. Realizacja dekretu, ze względu na sytuację polityczną, odbywała się jednak etapami. Zwieńczenie starań kard. Karola Wojtyły możliwe stało się dopiero po wyniesieniu go na Stolicę Piotrową. 8 grudnia 1981 roku Jan Paweł II ustanowił na mocy motu proprio Beata Hedvigis Papieską Akademię Teologiczną, składającą się z trzech wydziałów, w tym Wydziału Filozoficznego”. Pierwszym dziekanem Wydziału Filozoficznego PAT został ks. Józef Tischner.
Więcej o historii wydziału można przeczytać tutaj.
Uroczystości 8 grudnia rozpoczną się od Mszy św. w Kolegiacie św. Anny, która zostanie odprawiona o godz. 10. O godz. 11.30 na Scenie im. S. Wyspiańskiego w budynku PWST zacznie się jubileuszowa gala, podczas której będzie można m.in. wysłuchać wykładów o. Jana A. Kłoczowskiego („Dlaczego filozofia potrzebna jest wierze?”) oraz Franciszka Ziejki („Na ratunek mowie ojczystej”), a także posłuchać recitalu fortepianowego Karola Tarnowskiego. Gali towarzyszyć będzie chór UPJPII „Psalmodia”.
Na zdjęciu: obecna siedziba władz UPJPII przy ul. Kanoniczej (z lewej). Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.