Pośród książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Nike w finałowej siódemce znaleźli się „Nocni wędrowcy” Wojciecha Jagielskiego. W 2003 roku ten znakomity reportażysta został laureatem Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera za książkę „Modlitwa o deszcz” poświęconą sytuacji w Afganistanie.

„Nocni wędrowcy” (Wydawnictwo W.A.B.) to wstrząsająca opowieść o partyzanckiej armii Josepha Kony`ego utworzonej z dzieci porywanych na północy Ugandy. Autor ukazuje ich losy z perspektywy reportera, który obserwuje próby powrotu „małych żołnierzy” do normalnego życia w stworzonym specjalnie dla nich ośrodku resocjalizacyjnym. Tematem książki jest nie tylko to, w jaki sposób dziecko może stać się „maszyną do zabijania”, ale również odpowiedzialność świata za zbrodnie dokonywane w Afryce. „Książka z jednej strony odwołuje się do stereotypu Afryki jako przeklętej krainy, podlegającej nie dającemu się przełamać fatalizmowi”, pisze w „Gazecie Wyborczej” Juliusz Kurkiewicz. „Z drugiej – rozbraja ten demonizm, tłumacząc historię kraju od czasu dekolonizacji, pokazując uniwersalne mechanizmy zła, oddając głos dzieciom, niewinnym mordercom, których w domu nikt nie chce wysłuchać”.
„Nocni wędrowcy” to czwarta książka Wojciecha Jagielskiego. „Modlitwę o deszcz” jury Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera wyróżniło w kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”.