W dniach 12-14 sierpnia odbędzie się pierwszy Zakopiański Festiwal Literacki „Pod Tatry tylko z książką”. W sobotę 13 sierpnia z czytelnikami spotka się Wojciech Jagielski, wybitny pisarz i reporter, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z 2003 r.

Festiwal ma nawiązywać do bogatych tradycji artystycznych i literackich Zakopanego. „Dawne Zakopane”, piszą organizatorzy, „to przecież takie nazwiska jak Stanisław Witkiewicz, Witkacy, Jan Kasprowicz, Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz, Stefan Żeromski, Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, Julian Tuwim”.
Uznanych nazwisk nie zabraknie i teraz; gośćmi festiwalu będą m.in. Wojciech Jagielski, Anna Janko, Angelika Kuźniak, Mariusz Szczygieł i Krzysztof Varga. Spotkają się oni z czytelnikami w ramach cyklu „Szczyty Literatury”.
Ważnym punktem programu będą Targi Książki na placu Niepodległości. Festiwalowi towarzyszyć będą też warsztaty dla dzieci, koncert zespołu Trebunie-Tutki, akcja bookcrossingu, a Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego zaprosi wszystkich do Plenerowej Czytelni na placu Niepodległości. 20-lecie istnienia świętować będzie znane zwłaszcza z współczesnej literatury faktu, tematyki podróżniczej oraz eseistyki Wydawnictwo Czarne, które jest partnerem imprezy. Jubileuszowi towarzyszyć będzie premiera książki Kuby Szpilki, Piotra Mazika i Macieja Krupy „Nieobecne miasto” wydanej wspólnie z Muzeum Tatrzańskim w „serii zakopiańskiej”.
Organizatorami festiwalu są Burmistrz Miasta Zakopane oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego.

Spotkanie z Wojciechem Jagielskim odbędzie się w sobotę 13 sierpnia o godz. 18 w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego przy ul. Krupówki 41.

Szczegółowy program Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego można znaleźć tutaj.