Od kilku tygodni można się zarejestrować, by przyjąć na wigilii cudzoziemca (lub cudzoziemców). Puste miejsce przy stole nie musi pozostać puste.

Organizowana już po raz drugi akcja „Wigilia bez granic” ma na celu zintegrowanie Polaków z obcokrajowcami. Celem akcji – jak informuje organizator, Instytut Myśli Schumana – jest rozpowszechnianie wśród cudzoziemców znajomości polskiej tradycji, kultury, zwyczajów i korzeni chrześcijańskich oraz eliminowanie zjawisk jakimi są tzw. getta, które tworzą obcokrajowcy, po przyjeździe do obcego kraju zamykając się w swojej społeczności.

Na stronie internetowej akcji  od kilku tygodni rejestrować się mogą rodziny chcące przyjąć niecodziennych gości, cudzoziemcy otwarci na takie spotkanie, a także liderzy-wolontariusze. Ci ostatni zajmują się różnymi formami promocji akcji w lokalnej społeczności, docieraniem do cudzoziemców uczących się lub pracujących w danym mieście czy regionie, motywowaniem polskich rodzin do goszczenia cudzoziemców przy wigilijnym stole oraz organizowaniem spotkań przed i po wigilii w ramach tzw. Grup Schumana.

W pierwszej edycji, która odbyła się w grudniu 2016 roku, wzięło udział kilkaset polskich rodzin, które przyjęły przy wigilijnych stołach gości pochodzących m.in. z Turcji, Indii, Chin, Egiptu czy Armenii. Partnerem strategicznym „Wigilii bez granic” jest Caritas. Partnerami medialnym akcji są m.in. Katolicka Agencja Informacyjna, „Gość Niedzielny” i „Niedziela”.

 

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.