Do wierzących i niewierzących apeluje o „cierpliwość wobec Boga” – zamiast pochopnie udzielać odpowiedzi, lepiej zatrzymać się na progu Tajemnicy. Ks. Tomáš Halík, tegoroczny laureat Nagrody Templetona, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych twarzy współczesnego Kościoła. Zapraszamy do wysłuchania poświęconej mu audycji radiowej i przeczytania jego sylwetki.
„W trakcie pisania książek stwierdziłem, że chyba nie jestem – i nawet nie chcę być – teologiem akademickim, lecz raczej teofilem”, mówił w książce-wywiadzie „Różnorodność pojednana”. „Teofil od teologa (…) różni się tak jak filozof od sofisty: teofil wie, że o Bogu raczej nic nie wie, a mimo to szczerze Go kocha. Teofil nie umie pisać uczonych traktatów o Bogu jako takim i dlatego świadomie daje raczej świadectwo o swojej drodze życiowej i wierze”.
Z tego powodu jego książki charakterem przypominają raczej „Wyznania” św. Augustyna czy tomy rozważań Thomasa Mertona. Ogromne uznanie przyniósł Halíkowi zwłaszcza tom „Cierpliwość wobec Boga” poświęcony spotkaniu wiary z niewiarą; w 2011 r. książka ta uznana została za najlepszą książkę teologiczną Europy.
„Z ateistami pewnego typu jestem w stanie podzielić ich poczucie Bożej nieobecności w świecie”, pisał. „Jednak ich wyjaśnienie owego poczucia uważam za zbyt pochopne – za przejaw niecierpliwości”. Swoich niewierzących czytelników – podobnie zresztą jak i swoich braci w wierze – namawiał do cierpliwego trwania na progu Tajemnicy. Ostrzegał, że w przypadku wierzących brak podobnej cierpliwości owocuje fundamentalizmem lub płytką „wiarą łatwych pocieszeń”.
Rozmowy o ks. Tomászu Halíku, jaką z o. Tomaszem Dostatnim OP (współautorem wspomnianej książki) oraz Wojciechem Bonowiczem przeprowadziła dziennikarka radiowej Dwójki Dorota Gacek, można posłuchać tutaj.
Sylwetkę ks. Tomásza Halíka pióra Wojciecha Bonowicza można znaleźć na stronach interentowych „Tygodnika Powszechnego”.