10 grudnia minęła setna rocznica urodzin Jerzego Turowicza, współtwórcy i wieloletniego redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”. W Krakowie odbyły się z tej okazji liczne imprezy (m.in. spotkanie z bp. Grzegorzem Rysiem i specjalny Salon Poezji Anny Dymnej), odsłonięto pamiątkowe tablice na domach przy ul. Sobieskiego 7 (gdzie Turowicz się urodził) i Lenartowicza 3 (gdzie mieszkał), Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek, ukazało się też obszerne opracowanie „Krąg Turowicza. Tygodnik, czasy, ludzie. 1945-1999”. Z autorami tej publikacji będzie się można spotkać w sobotę 15 grudnia o g. 16.30 w Gazeta Cafe (ul. Bracka 14).
Liczący blisko 700 stron tom to dzieło trójki dziennikarzy: Witolda Beresia, Krzysztofa Burnetki i Joanny Podsadeckiej. Dwaj pierwsi pracowali przez lata w „Tygodniku Powszechnym”, Joanna Podsadecka – stawiała w tym piśmie pierwsze dziennikarskie kroki. Książka to zbiorowy portret „tygodnikowego” środowiska – od początku jego powstania aż do śmierci pierwszego naczelnego. Dużo faktów, dużo wspomnień, sporo anegdot, trochę polemik – „Krąg Turowicza” ma budzić sympatię i denerwować, wzruszać i rozśmieszać.
„Nasza książka”, piszą autorzy, „nie ma być zapisem kuluarowych działań politycznych, rejestrem plotek czy opowieścią o ludzkich charakterach i kulisach pracy redakcyjnej. Nas interesuje głównie to, co widział każdy czytelnik gołym okiem – myśl >>Tygodnika<<. Skąd się brała, jacy ludzie i w jaki sposób ją wprowadzali w obieg kultury, co za tym stało i co działo się wtedy w Polsce, w Kościele i w świecie nawet”.
„Turowicz i jego środowisko”, czytamy we wstępie o. Wiesława Dawidowskiego, „chociaż niekiedy nie podzielali opinii hierarchów (…), nigdy nie przekroczyli granicy tego, co ich z Kościołem łączyło. Hierarchowie zaś, chociaż zdystansowani do opinii autorów >>Tygodnika<<, nie grzmieli z ambon o tym, że jest to pismo jedynie podszywające się pod tytuł >>katolicki<<. Dziś, gdy zanika tamta epoka, gdy wydaje się, że o sprawach wiary można mówić tylko jednym głosem, dobrze, że powstała monumentalna praca o ludziach, którzy wierzyli, że o Bogu i Kościele można mówić w jednym chórze, chociaż innym głosem”.
Spotkanie z autorami w Gazeta Cafe poprowadzi Małgorzata I. Niemczyńska. Książkę można nabyć tutaj.