Do 19 lipca na platformie vod.pl można za darmo oglądać film „Tak się toczy moja myśl” w reżyserii Ignacego Szczepańskiego. To pierwszy film dokumentalny o ks. Józefie Tischnerze, powstały w 1990 roku. Pierwszy i jednocześnie najbardziej wszechstronnie ukazujący jego działalność.

 

W ostatnim czasie platforma vod.pl udostępniła za darmo szereg polskich filmów dokumentalnych. Wśród nich także długi, przeszło 70-minutowy dokument o ks. Tischnerze nakręcony przez wybitnego dokumentalistę Ignacego Szczepańskiego, zatytułowany „Tak się toczy moja myśl”.

„Wątkiem przewodnim filmu”, czytamy w opisie, „są wypowiedzi Tischnera, jego myśli o wolności i jej losach w wymiarze historyczno-społecznym, jak i indywidualnym. Obok scen pokazujących Józefa Tischnera bezpośrednio w trakcie kazań, wykładów i spotkań, opowiadają o nim również przyjaciele, znajomi, a także filozofowie i inni naukowcy. Z tych relacji wyłania się człowiek prywatny, obdarzony poczuciem humoru, komunikatywny, który z taką samą swobodą prowadził wykłady uniwersyteckie, jak i kazania dla górali”. W filmie, obok głównego bohatera, zobaczyć i usłyszeć możemy m.in. Erharda Buska, Krzysztofa Michalskiego, Władysława Stróżewskiego i Karola Tarnowskiego. Zdjęcia kręcono w Krakowie, w Wiedniu i na Podhalu. Wiele ujęć jest unikalnych; ekipa towarzyszyła Tischnerowi m.in. podczas Mszy Ludzi Gór pod Turbaczem w sierpniu 1989 roku, a także procesji Bożego Ciała w Krakowie „na Miasteczku” (Tischner przez kilka lat tradycyjnie wygłaszał podczas niej kazania).

Zachęcamy, żeby skorzystać z okazji i obejrzeć ten wyjątkowy film. Można go znaleźć tutaj.