19 marca o godz. 20.35 Teatr Telewizji TVP 1 pokaże spektakl „Wariacje Tischnerowskie” zarejestrowany na Scenie STU w Krakowie.

 

Spektakl według scenariusza i w reżyserii Artura „Barona” Więcka oparty został na „Historii filozofii po góralsku” ks. Józefa Tischnera. Ukazuje jeden dzień z życia Księdza – Jegomościa Autora – podzielony między spotkania z mieszkańcami okolicznych wiosek. Prowadzone z Jegomościem dysputy ujawniają wyjątkowe filozoficzne zacięcie Górali. W spektaklu wystąpią: Piotr Cyrwus (Jegomość Autor), Beata Schimscheiner (Gospodyni Jegomościa Autora), Jerzy Trela (Wawrzek), Marcin Zacharzewski (Józek), Andrzej Róg (Jędrek), Monika Kępka (Maryś) i Krzysztof Pluskota (Maciuś). Usłyszymy też muzykę zespołu Trebunie Tutki, Andrzeja Obrochty „Bartusia” z Zakopanego oraz fragment kompozycji Jana Kantego Pawluśkiewicza.

Spektakl, który zostanie zarejestrowany na Scenie STU tego samego dnia wczesnym popołudniem, został wzbogacony o dodatkowe postacie i sceny.

 

Przy okazji informujemy, że do księgarń trafia już nowe wydanie „Historii filozofii po góralsku” ks. Tischnera. Do nabycia jest zarówno nowa edycja, w pięknie stylizowanej okładce, jak i starsza – z płytą CD. Więcej informacji można znaleźć tutaj.