Młodzież z XXIII LO im. ks. Józefa Tischnera w Łodzi chce przygotować film przedstawiający związki swojego patrona z ludźmi teatru. Do 13 grudnia można swoim głosem wesprzeć ten pomysł.

XXIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi to szkoła, w której pamięć o ks. Tischnerze kultywuje się na różne sposoby: organizując konkursy oratorskie, „Lekcje czytania” czy spotkania z ludźmi, którzy go znali. Teraz pojawiła się szansa na zdobycie środków, które pozwolą przygotować film dokumentalny. Warunkiem jest zdobycie jak największej liczby głosów.

„Uczniowie wraz z opiekunami chcą zrealizować film dokumentalny przedstawiający związki patrona XXIII LO z teatrem i ludźmi teatru. Dodatkową wartością realizowanego zamierzenia będzie prezentacja multimedialna i broszurowa publikacja popularyzująca dorobek grupy projektowej”, czytamy w opisie projektu zatytułowanego „Tischner, Teatr i My”. „Film składać się będzie głównie się z rozmów z ludźmi teatru znającymi osobiście prof. Józefa Tischnera, ze szczególnym uwzględnieniem osób związanych z XXIII LO w Łodzi”. Tak się bowiem złożyło, że wśród absolwentów szkoły są osoby, które miały okazję zetknąć się z ks. Tischnerem, a nawet – jak np. reżyser Piotr Bogusław Jędrzejczak – uczęszczać na jego seminaria prowadzone w krakowskiej PWST.

W ramach przygotowań do produkcji filmu przewidziano m.in. warsztaty dotyczące rejestracji i montażu audio-video, które pozwolą młodzieży samodzielnie przeprowadzić wywiady, a następnie zmontować zgromadzony materiał. Pierwsze klipy filmowe – które staną się podstawą filmu – już zresztą powstały. Dzięki pracy nad filmem młodzież nie tylko zdobędzie pierwsze doświadczenia dziennikarskie i nauczy się pracy w zespole, ale będzie też musiała zapoznać się bliżej z dorobkiem ks. Tischnera.

„Na uwagę zasługuje to, że realizatorami będą uczniowie szkoły z robotniczej niegdyś,  a dziś postindustrialnej, dzielnicy Łodzi – Widzewa. Dzielnicy której mieszkańcy wciąż odczuwają społeczne skutki transformacji, a ich szanse edukacyjne wyznacza takiż kapitał kulturowy”, piszą pomysłodawcy.

Młodych filmowców z Łodzi można wesprzeć, głosując na ich pomysł w konkursie „Projektanci edukacji. Od pomysłu do projektu”. Każda osoba może oddać dziennie jeden głos. Głosowanie potrwa do 13 grudnia br.

Na projekt „Tischner, Teatr i my” można zagłosować tutaj.