„Miałem wrażenie, że kiedy pisał o fenomenologii, kiedy pisał o tomizmie, to pisał zawsze o Polsce. Pisząc o Husserlu czy Heideggerze, miał zawsze przed oczami polską historię, polską rzeczywistość, polską humanistykę – i polski ból”, mówił Adam Michnik podczas spotkania w Teatrze Polskim w Warszawie. Filmowy zapis tego spotkania, zatytułowanego „Józef Tischner o Polsce”, można obejrzeć w Internecie.
Spotkanie odbyło się w niedzielę 13 listopada ub. r. Oprócz Adama Michnika w rozmowie udział wzięli Anna Karoń-Ostrowska i Janusz Majcherek, a fragmenty tekstów Józefa Tischnera przeczytała Anna Nehrebecka.
Spotkanie zostało zorganizowane w ramach cyklu „Teologia Teatru”. Jest to cykl paneli dyskusyjnych o związkach teatru z religią, którego autorką jest Anna Karoń-Ostrowska, filozofka związana z Instytutem Myśli Józefa Tischnera w Krakowie oraz Centrum Myśli Jana Pawła II w Warszawie. Wspólnie z Januszem Majcherkiem, dramaturgiem Teatru Polskiego, prowadzący podejmują „publiczną próbę ukazania koncepcji teologii teatru na podstawie nauczania Jana Pawła II oraz analizują poszczególne elementy zdarzenia teatralnego w kontekście teologicznym, metafizycznym, antropologicznym i personalistycznym”. Niekiedy tematy spotkań wykraczają jednak poza problematykę ściśle teologiczną i teatrologiczną. Tak było i w tym przypadku: znany publicysta, wieloletni redaktor „Gazety Wyborczej” Adam Michnik został zaproszony do rozmowy o wizji Polski w dziele autora „Etyki solidarności”.
„Jego polskość była szczególnego rodzaju”, mówił o Tischnerze Michnik. „Jego pierwotną ojczyzną było Podhale oczywiście. To był jego mniejszy dom. Jego większy dom to była Polska. Jego jeszcze większy dom to była Europa. A jego największy dom – to był Kościół. Przy całym wewnętrznym zdyscyplinowaniu Tischner był człowiekiem bardzo uczuciowym. I jego relacja z polskością była relacją namiętną. To była taka miłość, która nigdy nie była zaślepiona”.
Zapraszamy do obejrzenia całej relacji.