Książka „Miłość i inne wydarzenia” znalazła się na liście przedświątecznych bestsellerów księgarni wysyłkowej Znaku – i to na siódmym miejscu!

Opublikowany niedawno wybór tekstów ks. Józefa Tischnera cieszy się sporą popularnością wśród tych, którzy szukają dobrego upominku pod choinkę. Choć od lat głosi się tezę, że książki przestały być atrakcyjne jako prezenty, nadal dla wielu osób są one prezentem najbardziej oczekiwanym.

Książka „Miłość i inne wydarzenia” to pięknie wydany zbiór tekstów poświęconych z jednej strony najważniejszym wydarzeniom chrześcijaństwa, a z drugiej – ważnym wydarzeniom naszego życia. Opowiadając o wierze, Tischner opowiada jednocześnie o najbardziej podstawowych ludzkich doświadczeniach. I na odwrót. Dlatego jego teksty są tak cenione przez czytelniczki i czytelników. W książce znajdziemy refleksję m.in. nad tym, czym jest dobroć i dlaczego ważne jest, by była ona połączona z odwagą. Przeczytamy też ostatni z opublikowanych tekstów Tischnera – krótką refleksję zatytułowaną „Miłość”. Oba tworzą klamrę dla rozważań składających się na omawiany tom. Dlaczego?

Ano dlatego, że w obu Tischner dzieli się bardzo prostymi i jednocześnie wcale nie tak oczywistymi spostrzeżeniami. Jak choćby to, że aby być dobrym, trzeba zmienić swój sposób patrzenia na świat. „Kto na każdym kroku widzi zło, ten myśli sobie: »Sam się będę wygłupiał?« Otóż nie. Świat jest pełen dobroci, »wygłupiają« się raczej ci, którzy są źli”. Podobnie w tekście o miłości, gdzie opisana jest jej wewnętrzna logika: „We wnętrzu konkretnej, tu i teraz przeżywanej miłości żyje miłość do miłości (…). Miłość chce być miłością coraz bardziej i bardziej. Miłość sama nosi w sobie swoją miarę. Istotą miłości jest to, że chce być coraz bardziej miłością. Miłość wciąż polepsza samą siebie”. Takie z pozoru proste spostrzeżenia sprawiały i sprawiają, że teksty Tischnera starzeją się bardzo wolno, a niektóre wcale. W książce „Miłość i inne wydarzenia” bez trudu znaleźć można takie fragmenty, które sprawiają wrażenie, jakby były pisane dzisiaj, z myślą o tym, co dzieje się wokół.

Dlatego bardzo polecamy tę książkę – i jako prezent świąteczny, i jako lekturę na cały nadchodzący rok. Można ją zamówić tutaj , także w atrakcyjnych pakietach z innymi tytułami Tischnera.

A z listy bestsellerów Znaku polecamy jeszcze „Rok z filozofami” oraz „Drugą stronę świata” Wojciecha Jagielskiego, a także książki Normana Daviesa, ks. Jana Kaczkowskiego, Tomasza Stawiszyńskiego i wiele innych. Aktualizowaną listę bestsellerów księgarni wysyłkowej Znaku można śledzić tutaj.