W internecie dostępne jest nagranie książeczki „Pomoc w rachunku sumienia”, dokonane w 2001 r. przez Zakład Nagrań i Wydawnictw Związku Niewidomych w Warszawie. Tekst ks. Józefa Tischnera czyta Ksawery Jasieński.

 

Ta niewielka książeczka to ostatnia publikacja przygotowana przez ks. Józefa Tischnera za jego życia. Od lat cieszy się niezmienną popularnością jako niezwykle mądre wprowadzenie do sakramentu spowiedzi. Nie jest to typowy rachunek sumienia złożony z samych pytań, ale raczej rozmowa z czytelnikiem, zapraszająca do przemyślenia poszczególnych problemów.

„Nikt nie jest w stanie robić rachunku sumienia za kogoś innego. Nikt nie mieszka w środku serca człowieka. Nie znaczy to jednak, że nie można by było pomóc bliźniemu w tropieniu win. Niniejszy szkic jest pomyślany jako taka właśnie pomoc”, pisał ks. Tischner. „Wiele w tym życiu >>musimy<<. Ale nie musimy czynić zła. A jeśli nawet jakaś siła, jakiś strach, zmusza nas do czynienia zła, to nie zmusi nas, byśmy tego zła chcieli. (…) W każdej chwili możemy wznieść się ponad siebie i zacząć wszystko od nowa”.

W 2001 r. książka została nagrana w studiu Zakładu Nagrań i Wydawnictw Związku Niewidomych w Warszawie. Tekst ks. Józefa Tischnera przeczytał Ksawery Jasieński. Kilka lat temu nagranie zostało zamieszczone w internecie, dzięki czemu może z niego skorzystać szersza grupa osób niewidomych i niedowidzących. Jeżeli w Państwa otoczeniu są takie osoby, zachęcamy, żeby podzielić się z nimi tą informacją.

 

Nagrania można wysłuchać tutaj.

A książkę „Pomoc w rachunku sumienia” można zamówić tutaj.