Tischner dla dzieci

Strona główna/Bez kategorii/Tischner dla dzieci

Tischner dla dzieci

O mszach odprawianych przez księdza Tischnera dla przedszkolaków w kościele Świętego Marka w Krakowie krążyły i krążą legendy. Działo się to w latach 70., a jednak do dziś uczestnicy tych mszy wspominają, że były to jedyne w swoim rodzaju wydarzenia. Obecnie ksiądz podchodzący z mikrofonem do dzieci nie robi już takiego wrażenia, ale wtedy była to rewolucja. Cóż dopiero ksiądz, który na mszę przychodził z własnym misiem!
Książka „Rozmowy z dziećmi. Kazania niecodzienne”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Znak, przywołuje klimat tamtych spotkań i pokazuje Tischnera jako mistrza kontaktu z dziećmi. Znalazł się w niej zapis pięciu kazań z kościoła Świętego Marka zachowanych w archiwum rodzinnym, zredagowanych tak, żeby były przystępne w lekturze, a jednocześnie oddawały ducha tych niezwykłych spotkań. Tischner dialoguje z dziećmi o tym, czym jest Kościół, ile razy trzeba przebaczać, co się dzieje na ołtarzu w czasie mszy. Rozmawia z nimi też o wakacjach, ulubionych zabawkach i słabostkach rodziców. W ten sposób powoli – i z humorem – wprowadza je w świat wielkich tajemnic chrześcijaństwa i najważniejszych ludzkich wartości. Prócz tego w książce znalazły się trzy opowiadania dla dzieci pod wspólnym tytułem „Wakacyjne odkrycia”, napisane przez księdza Tischnera w 1975 roku i opublikowane wówczas w poznańskim „Przewodniku Katolickim”.
Niewielka, smacznie wydana książka została opracowana przez Wojciecha Bonowicza, który od lat zajmuje się spuścizną księdza. We wstępie Bonowicz rekonstruuje przebieg mszy odprawianych przez Tischnera, przywołując zabawne epizody, dobrze obrazujące, z jakimi trudnościami musiał zmagać się ksiądz, który postanowił, że dzieci będą mogły przynosić na msze maskotki i pytać go, o co tylko chcą. Na przykład: „Panie Jezu, czy raki mają nożyczki?”.

Zachęcamy do zakupów na stronie wydawnictwa (wystarczy kliknąć ikonkę: „Tischner w Znaku”). Książkę „Rozmowy z dziećmi” można tam kupić w pakiecie z książką „Kapelusz na wodzie” Wojciecha Bonowicza w promocyjnej cenie 41,86 zł!

2010-04-19T22:02:00+00:00 19 kwietnia 2010|Bez kategorii|