Co roku w czasie wakacji zachęcamy, żeby spędzić je w towarzystwie książek ks. Józefa Tischnera. Mamy do dyspozycji różne lektury: od filozoficznych rozpraw i esejów (jak „Myślenie według wartości”), przez teksty z dziedziny duchowości (ostatnio wznowione „Drogi i bezdroża miłosierdzia”), po publicystykę społeczną („Nieszczęsny dar wolności”). Tym, których „cięższa” tematyka odstrasza, proponujemy „Dziennik” Tischnera-licealisty. Jest w czym wybierać!
Na specjalnej stronie Wydawnictwa Znak można znaleźć wszystkie dostępne w sprzedaży tytuły ks. Józefa Tischnera. Można tam również poinformować wydawcę, które z niedostępnych tytułów warto byłoby dodrukować. Jeżeli takich zgłoszeń uzbiera się odpowiednia liczba, Znak na pewno zdecyduje się na dodruk poszczególnych książek.
Zachęcamy, żeby w czasie wakacji pochylić się szczególnie nad „Dziennikiem 1944-1949” – to jedyne w swoim rodzaju świadectwo, opowiadające o Podhalu w pierwszych latach po II wojnie światowej, a jednocześnie o dojrzewaniu Tischnera do kapłaństwa w trudnych okolicznościach, kiedy nasilała się walka z Kościołem. Przyszły duchowny i filozof opowiada o swoich szkolnych kolegach, o przedmiotach, z którymi sobie nie radził, o swoich pierwszych sympatiach, wreszcie – o przełomowych momentach, w których podjął decyzję o wstąpieniu do seminarium. To, co uderza, to ujawniający się w tych zapiskach nastolatka talent narracyjny, umiejętność zwięzłego, a jednocześnie barwnego opisu, łączenie tragizmu z humorem. A także szczerość, która sprawia, że dystans dzielący nas od czasów, w których powstały te zapiski, przestaje mieć znaczenie.
Bardzo polecamy „Dziennik” oraz inne książki ks. Tischnera i o ks. Tischnerze. Można je nabyć także w formie elektronicznej, korzystając z platformy Woblink.