W sobotę 3 marca Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu zaprasza na konferencję „Perspektywy teologii po Auschwitz”. Udział w konferencji jest bezpłatny.

W czasie konferencji będzie można wysłuchać referatów Joanny Barcik, filozofki religii z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, oraz ks. Manfreda Deselaersa z Centrum Dialogu i Modlitwy, który za swoją działalność na rzecz pojednania otrzymał Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera. Konferencja odbędzie się w siedzibie CDiM (ul. M. Kolbego 1) Udział w konferencji jest bezpłatny. Zgłoszenia przyjmowane są do 25 lutego. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Oto szczegółowy program:

godz. 8:15

Ks. dr Manfred Deselaers: Znaczenie różnych perspektyw dla religijnej interpretacji doświadczenia „Auschwitz”

godz. 9:00

Ks. dr Manfred Deselaers: Żydowska teologia po Auschwitz

godz. 10

Dr Joanna Barcik: Myśl chrześcijańska po Auschwitz w Niemczech

godz. 10:45

Dr Joanna Barcik: Myśl chrześcijańska po Auschwitz w Polsce

godz. 11:45

Dr Joanna Barcik: Myśleć o Bogu po Auschwitz – perspektywa niemiecka i polska w zestawieniu z perspektywą żydowską (ćwiczenia)

godz. 13:15

Przerwa obiadowa

godz. 14.45

Wizyta studyjna: Kaplica Sióstr Karmelitanek w Oświęcimiu – Kościół parafii Św. Maksymiliana w Oświęcimiu (z relikwiami) – Kościół OO. Franciszkanów w Harmężach (wystawa byłego więźnia Mariana Kołodzieja)

godz. 18.15

Ks. dr Manfred Deselaers: Papieże wobec Szoah: Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek o Auschwitz

godz. 19:00

Ks. dr Manfred Deselaers: Podsumowanie. Od „sporu o Karmel w Auschwitz” do dialogu i wspólnej modlitwy „u progu Auschwitz”