W środę 11 października w Parlamencie Europejskim zostaną wręczone Europejskie Nagrody Obywatelskie 2017. Wśród laureatów znalazło się Stowarzyszenie „Drogami Tischnera”.

Nagroda przyznawana jest od 2008 r. przez Parlament Europejski. Jest to wyraz uznania dla osób i organizacji prowadzących działalność na rzecz promowania wartości europejskich. W tym roku w gronie laureatów znalazło się Stowarzyszenie Drogami Tischnera skupiające szkoły noszące imię ks. Józefa Tischnera oraz osoby zainteresowane jego osobą i dziełem.

Stowarzyszenie organizuje rajdy dla dzieci i młodzieży, konferencje dla nauczycieli, rekolekcje inspirowane myślą ks. Tischnera oraz podejmuje mnóstwo innych działań, których celem jest szerzenie wśród kolejnych pokoleń ideałów solidarności, otwartości i dialogu. Prezesem stowarzyszenia jest Kazimierz Tischner, który odbierze nagrodę wraz z kilkuosobową delegacją członków i współpracowników.

Oprócz Stowarzyszenia Drogami Tischnera z Polski wyróżniono w tym roku także dziennikarkę radiową z Lublina Ewę Dados, inicjatorkę ogólnopolskiej akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, oraz Mazowieckie Stowarzyszenie Pracy dla Niepełnosprawnych Stowarzyszenie „De Facto”.

Na zdjęcia: Konferencja dla nauczycieli w Łopusznej; fot. Piotr Fajfer.