12 października do księgarń trafi trzeci tom kazań ks. Michała Hellera – „Daj nam oczy widzące. Kazania krótkie”. Książkę opublikowało CCPress.

Dopisek „kazania krótkie” nie jest właściwie konieczny: ks. Heller znany jest z tego, że wygłasza homilie zwięzłe, skupiające się na jednej myśli. Jest ceniony za to, że nie marnuje czasu słuchaczy i że stara się zawsze, aby kazania odnosiły się do bieżących czytań. Msze odprawia zazwyczaj w kościele pw. św. Maksymiliana w Tarnowie; jego stałą niedzielną mszą jest msza o godz. 10.30. To właśnie kazania z tej mszy zebrane zostały w nowej książce.

Tytuł nawiązuje do fragmentu Ewangelii, w którym mowa jest o słuchaczach przypowieści: „patrzyli oczami, a nie widzieli, słuchali uszami, a nie rozumieli…” (Mk 4,11-12). „Czyżby Jezus naprawdę chciał, żeby słuchający nie widzieli i nie rozumieli?”, pyta ks. Heller w komentarzu. „Oczywiście, nie. Z tych słów przebija jedynie głębokie rozczarowanie. Można słuchać i nie rozumieć, na przykład gdy słowo pada na skalistą ziemię, ale patrzeć i nie widzieć…? Oczy są świadkiem, który nie kłamie. Można je co najwyżej zamknąć, by nie widzieć, lub patrzeć w innym kierunku, by widzieć co innego. >>Oczy widzące<< to takie oczy, które mają odwagę widzieć to, na co patrzą”.

Nakładem CCPress ukazały się wcześniej dwa inne tomy kazań ks. Hellera: „10.30 u Maksymiliana” i „Zakład o życie wieczne i inne kazania krótkie”. Wszystkie trzy książki można zamówić tutaj.