Siergiej Kowaliow – 85-letni rosyjski uczony i opozycjonista będzie gościem Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie. Spotkanie, którego współorganizatorem jest Krakowski Klub Wtorkowy, odbędzie się w piątek 16 października o godz. 15 w siedzibie IMJT (ul. Sławkowska 14, I piętro).

Siergiej Kowaliow był założycielem pierwszej w Związku Sowieckim organizacji broniącej praw człowieka. Aresztowany w 1974 roku, w obozach pracy i więzieniach spędził siedem lat. W 1990 roku został wiceprzewodniczącym Stowarzyszenia „Memoriał”. W latach 1990-2003 był deputowanym do Dumy, gdzie pełnił m.in. funkcję Komisarza ds. Praw Człowieka. Znany jest z bezkompromisowych wypowiedzi: występował przeciwko wysyłaniu wojsk rosyjskich do Czeczenii, wezwał też społeczność międzynarodową do powstrzymania rosyjskiej ekspansji na Ukrainie.

W marcu tego roku poruszył polską opinię publiczną wypowiedzią na temat bierności Zachodu wobec działań prezydenta Putina. W wywiadzie dla „Gazety Wyborczej” powiedział: „Wyobraźmy sobie, że Rosja zrzuca małą bombę jądrową np. na Bydgoszcz. Co zrobi Zachód? Będzie dużo hałasu, ale politycy zaczną szukać porozumienia z Putinem. Powiedzą: z powodu jednego miasta nie można wywoływać trzeciej wojny światowej”.
Wstęp na spotkanie jest wolny. Zapraszamy!