W najbliższą sobotę 25 czerwca w Warszawie, obok Świątyni Opatrzności Bożej, odbędzie się Święto Ubogich. Wystąpią m.in. Muniek Staszczyk i Tomasz Budzyński, a imprezę poprowadzą Szymon Hołownia i Maciej Rayzacher. „To będzie święto radości, miłości i solidarności”, zapowiada s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia, która wraz z Kamiliańską Misją Pomocy Społecznej i Wspólnotą Sant’Egidio w Warszawie organizuje to wydarzenie.

„Po co święto dla ubogich? No pewnie! Po co dzień matki, ojca, strażaka, policjanta, pracownika socjalnego itd.? No, po co? Po co w ogóle święta? Żeby w naszym życiu coś podkreślić, kogoś wyróżnić, komuś podziękować, o czymś przypomnieć i generalnie przeżyć coś nowego, innego, radosnego we wspólnocie z innymi. Jakoś tak jest, że święta to spotkanie. Trudno świętować samotnie, a jeśli komuś taki los przypadnie, z dala od bliskich lub też z powodu ich braku, to smutny jest i tyle”, pisze na swoim blogu s. Małgorzata.
Impreza ma pomóc w odczarowaniu słowa „ubogi”, które w Polsce stało się słowem mocno naznaczającym. „Kto zacz ten ubogi? Każdy z nas wobec Pana Boga, ale niektórym mocno w życiu pod górkę. Pewien szef katolickiego schroniska dla ludzi bezdomnych stwierdził, że mieszkańcy jego domu ubodzy być nie chcą, więc on nie popiera takiego święta. Jasne, że nikt nie chce cierpieć, być biedny, uzależniony czy bez dachu nad głową. Ale skoro to mu się w życiu przydarzyło, to niech wie, że nie jest w swojej biedzie sam, przeżyje coś fajnego i na chwilę oderwie się od swoich trosk. Może też zrozumie, że jest w rękach Bożego Miłosierdzia i uszczknie trochę nadziei? A ci, co się mają lepiej – też zaproszeni – zrozumieją, że życie ma sens tylko wtedy, kiedy jest miłością”.
Świętowanie rozpocznie się o godz. 10 Mszą świętą pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, a zakończy po południu wspólnym przejściem przez Bramę Miłosierdzia. Oprócz koncertów na uczestników czekał będzie darmowy poczęstunek, będą też mogli skorzystać z porad lekarzy, pracowników socjalnych i prawników.
Święto Ubogich zaplanowane zostało jako jedno z wydarzeń Roku Miłosierdzia. jego organizatorami są: Wspólnota Chleb Życia, Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej i Wspólnota Sant’Egidio w Warszawie. W przygotowanie włączyli się też: Lekarze Nadziei, Banki Żywności, Stowarzyszenie Pomocy i Interwencji Społecznej, Stowarzyszenie Alter Ego, Fundacja Kapucyńska, Towarzystwo Charytatywne im. Ojca Pio, Centrum Myśli Jana Pawła II i Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus.