Od 17 sierpnia w Bukowiańskim Centrum Kultury można podziwiać wystawę grafik Władysława Trebuni-Tutki, cenionego artysty plastyka i muzyka podhalańskiego. W tym roku wypada 75. rocznica jego urodzin i 5. rocznica jego śmierci.

Pochodzący z Białego Dunajca Władysław Trebunia-Tutka był najbardziej znanym w Polsce i na świecie artystą wykonującym muzykę górali podhalańskich, członkiem zespołu Trebunie-Tutki, założonego przez jego syna Krzysztofa. Sam jednak uważał się przede wszystkim za malarza. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Zakopanem oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, miał kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. W wielu kościołach na Podhalu są jego prace i zrealizowane projekty (w tym witraże). Za swoją działalność artystyczną odznaczony został m.in. medalem „Gloria Artis” oraz Nagrodą im. Oskara Kolberga. Ks. Józef Tischner umieścił go w swojej „Historii filozofii po góralsku” jako Platona.

Wystawę w Bukowiańskim Centrum Kultury – Domu Ludowym (Bukowina Tatrzańska, ul. Kościuszki 87) można odwiedzać w dn. 17 sierpnia–10 września. Do końca sierpnia wystawa będzie otwarta w godz. 10–18, a we wrześniu w godz. 10–14. Wstęp jest wolny. Na wystawie zostaną zaprezentowane unikatowe grafiki powstałe w latach 2008 – 2011 do książki „Bukowiańskie godki”. Jest to jedyna taka kolekcja grafik Władysława Trebuni-Tutki.

W piątek 25 sierpnia o godz. 19 w BCK odbędą się posiady poświęcone artyście, w których udział weźmie kapela Trebuniów-Tutków. Zapraszamy!

Autorem zdjęcia jest Wojciech Bonowicz.