Rozmowy w Strefie: o Tischnerze i Janie Pawle II

Strona główna/Bez kategorii/Rozmowy w Strefie: o Tischnerze i Janie Pawle II

Rozmowy w Strefie: o Tischnerze i Janie Pawle II

W ramach działającej obecnie w Krakowie Strefy Tischnera odbywają się spotkania, dyskusje, lekcje dla młodzieży i warsztaty dla dzieci. Pierwsza rozmowa w Strefie już we wtorek 1 kwietnia o godz. 18 w „De Revolutionibus” Books&Cafe (ul. Bracka 14). O poświęconej osobie i dziełu Jana Pawła II książce „Idąc przez puste Błonia” mówić będą ks. Robert J. Woźniak, teolog i filozof, laureat Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, oraz Wojciech Bonowicz, redaktor książki.

„On wie, co to jest miłość, a ja nie wiem. Dlatego jest dla mnie fundamentem” – pisał o Janie Pawle II ks. Józef Tischner. „Był obdarzony niezwykłym talentem obserwacji. A wszystko, co dostrzegał, odnosił do Boga, który jest miłością” – napisał po śmierci Tischnera papież. Współpracowali przez wiele lat. Wspólnie organizowali konferencje naukowe w Krakowie, a potem – wraz z Krzysztofem Michalskim – w Castel Gandolfo. Papież cytował Tischnera w swoich homiliach, Tischner przenikliwie komentował papieskie przemówienia i encykliki. W ostatnich latach życia zbliżyło ich też cierpienie: Tischner pisał o jego niszczącej sile i o tym, co można mu przeciwstawić, papież – w prywatnym liście – że spotkanie z cierpiącym Tischnerem jest dla niego niczym spotkanie z Hiobem.

Zbiór tekstów ks. Tischnera „Idąc przez puste Błonia” to jedno ze świadectw tej przyjaźni i współpracy. A także Tischnerowski przewodnik po najważniejszych wątkach papieskiego myślenia, zwieńczony pełnym niepokoju pytaniem: czy dorośniemy kiedyś do budowy takiego Kościoła, jaki budował Jan Paweł II? Właśnie ukazało się nowe wydanie książki z pięknym zdjęciem obu przyjaciół na okładce, które wykonał papieski fotograf Arturo Mari. Książkę można zamówić tutaj.

Do rozmowy o tym, jak Tischner czytał i rozumiał papieża, organizatorzy Strefy zaprosili ks. Roberta J. Woźniaka, teologa i filozofa, laureata Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera z roku 2008, autora m.in. wydanej ostatnio książki „Sekret Credo”, oraz Wojciecha Bonowicza, redaktora książki „Idąc przez puste Błonia”. Rozmowę poprowadzi dziennikarz Tomasz Ponikło.
Następne spotkanie w Strefie Tischnera już w niedzielę 6 kwietnia. Będą to warsztaty dla dzieci z cyklu „Pofilozofuj-my” na temat: „Skąd przychodzi czas”.
Zapraszamy!

2014-03-30T22:16:00+00:00 30 marca 2014|Bez kategorii|