„Prawdziwym złem jest chyba tylko to, kiedy ktoś celowo nastraja lub nastawia innych przeciwko sobie i ma w tym jakiś ukryty cel”, mówił w 2013 r. w przejmującej rozmowie z Katarzyną Marcysiak Krzysztof Liszcz.

 

Ten ceniony lekarz psychiatra, promotor wiedzy o skutkach picia alkoholu w ciąży, a także w okresie ciążę poprzedzającym, zmarł po długiej i ciężkiej chorobie 24 listopada br. W Internecie można obejrzeć program z jego udziałem z cyklu „Kultowe rozmowy”. Krzysztof Liszcz odpowiada w nim na bardzo niekiedy intymne pytania, dotyczące nie tylko jego działalności, ale też np. jego stosunku do wiary czy dylematów związanych z adopcją (razem z żoną został rodzicem czwórki przysposobionych dzieci).

W 2009 roku Krzysztof Liszcz i jego żona Katarzyna Kałamajska-Liszcz otrzymali za swą działalność Nagrodę Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera w kategorii „inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących >>polski kształt dialogu Kościoła i świata<<”. Oboje też za pracę na rzecz rodzin zastępczych i adopcyjnych odznaczeni zostali Złotym Krzyżem Zasługi RP.

Bohaterami programu „Kultowe rozmowy”, produkowanego przez TVP S.A., byli – jak pisali autorzy – „ludzie zwyczajni, a niezwykli. Znani, ale nie rozpoznani do końca. Bogaci w doświadczenie, próbujący zmieniać świat”.