Mimo trudnych wyzwań, jakie przyniósł, to był dobry rok dla wszystkich, którym bliskie są osoba i dzieło ks. Józefa Tischnera. Ukazały się nowe książki, udało się zorganizować Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie, media znów sporo mówiły i pisały o autorze „Etyki solidarności”.

 

Oficjalnie nikt roku 2020 Rokiem Tischnera nie ogłosił. Ale w czerwcu minęło 20 lat od jego śmierci, a w sierpniu – 40 lat od powstania ruchu „Solidarności”, z którym był związany. W roku pandemii i chaosu wiele osób właśnie u Tischnera szukało wsparcia: jego książki cieszyły się sporym powodzeniem, nowa książka z jego tekstami, zatytułowana „Nadzieja mimo wszystko”, trafiła na listę bestsellerów księgarni wysyłkowej Znaku (i od kilku tygodni utrzymuje się w pierwszej piątce). Pojawiła się też inna interesująca premiera – tom rozmów z dziennikarką Eweliną Puczek, zatytułowany „Sprawy ludzkie”, który opublikowało Wydawnictwo Naukowe PWN. Znak przypomniał ponadto „Rozmowy z dziećmi. Kazania niecodzienne” – zbiór homilii dla przedszkolaków i opowiadań dla dzieci, których autorem był ks. Józef Tischner.

W czerwcu ukazała się nowa, znacznie poszerzona biografia Tischnera autorstwa Wojciecha Bonowicza, która spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem – do końca roku sprzedało się blisko 10 tysięcy egzemplarzy. W sieci wciąż dostępne są zapisy licznych spotkań poświęconych tej książce, a także wywiady radiowe i prasowe z autorem. Pojawiły się też inne książki poświęcone ks. Tischnerowi, wśród nich „Tischner. Nadzieja na miarę próby” Tomasza Ponikły – opublikowane przez WAM nowe, zmienione wydanie książki „Józef Tischner. Myślenie według miłości”.

W listopadzie odbyły się Nadzwyczajne Dni Tischnerowskie, których głównym organizatorem był Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie. Program Dni przygotowali Jolanta Kogut i Wojciech Bonowicz we współpracy z Marią Karolczak i Łukaszem Tischnerem. Przygotowano 14 wydarzeń, wśród których było „Czytanie Tischnera” w wykonaniu znakomitych aktorów krakowskich, rozmowa o nadziei z Anna Dymną, gala Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera czy spotkania poświęcone ważnym dla Tischnera postaciom – Romanowi Ingardenowi, Antoniemu Kępińskiemu i Karolowi Wojtyle. Dni zgromadziły gigantyczną publiczność, notując przeszło 160 tysięcy odsłon! Podsumowanie tego, co się działo, można znaleźć w specjalnym dodatku do „Tygodniku Powszechnego”, który ukazał się na początku grudnia. Elektroniczna wersja dodatku jest dostępna tutaj.

Był to więc rok bardzo dla osób zainteresowanych Tischnerem owocny. Co będzie się działo dalej z jego spuścizną? W marcu przypada 90. rocznica jego urodzin i Wydawnictwo Znak szykuje na tę okazję kolejną niespodziankę…

 

Autorką zdjęcia jest Ewelina Janowska