Na dyskusję pod takim tytułem zaprasza we wtorek 9 grudnia Klub „Tygodnika Powszechnego” w Poznaniu. W spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 18 w Cafe Misja (ul. Gołębia 1), udział wezmą ks. prof. Andrzej Draguła, dr Cezary Kościelniak i ks. dr hab. Mieczysław Polak. Dyskusję poprowadzi Łukasz Dulęba.
Zaproszeni goście rozmawiać będą o tym, czym jest dzisiaj religia i jakie jest jej współczesne znaczenie. „Czy możliwa jest, jak chce Ronald Dworkin, religia bez Boga? Czy piękno i udane życie możemy uznać za cele i wartości religijnego życia pozbawionego religijnego obrazu Boga?” Równocześnie pojawi się wątek miejsca religii w życiu publicznym. „Czy neutralne światopoglądowo państwo jest możliwe i chciane, nawet przez ateistów? Co daje religia współczesnym społeczeństwom? Czy religia powoduje, że my jako obywatele, niezależnie od przekonań jesteśmy lepsi?” Wreszcie – goście rozmawiać będą o tym, co kształtuje medialny wizerunek religii i jak ten wizerunek wpływa na jej postrzeganie i rozumienie.
Inspiracją spotkania był m.in. jeden z listopadowych numerów „Tygodnika Powszechnego”. W bloku tekstów zatytułowanym „Raport o polskich ateistach” omówiono m.in. wyniki badań przeprowadzonych wśród niewierzących Polaków przez Katedrę Socjologii Ogólnej i Antropologii Społecznej AGH w Krakowie. Z badań wynika, że blisko 88 proc. niewierzących było kiedyś członkami Kościoła katolickiego i dorastało w religijnym otoczeniu. Większość jako przyczynę utraty wiary podało negatywną ocenę Kościoła. Przeszło 85 proc. przyznaje się do wrogości lub niechęci do Kościoła katolickiego. Jednak blisko 30 proc. badanych zdecydowało się na to, by zostać ojcem lub matką chrzestną, 20 proc. wierzy w istnienie duszy, a trzy czwarte ochrzciło własne dziecko. Więcej informacji o tych badaniach można znaleźć tutaj.
Wstęp na spotkanie Klubu „Tygodnika Powszechnego” jest wolny. Zapraszamy!