W polskim Kościele jest na pewno postacią nietuzinkową. Jest wyrazisty, a jednocześnie szuka autentycznego porozumienia z inaczej myślącymi. W sprawach zasadniczych nie kluczy. Teraz, dzięki książce „Rekolekcje. Modlitwa, post, jałmużna”, można z abp. Grzegorzem Rysiem przygotować się do Świąt Wielkanocy.

 

„Chrystus nas pociąga nie dlatego, że został ukrzyżowany, tylko dlatego, że wchodząc w krzyż, przeszedł przez niego z miłością. Tylko to jest ważne”. Ten cytat z jednej z konferencji wybiło Wydawnictwo Znak, promując nowe, zmienione wydanie „Rekolekcji”. Rzeczywiście, książka abp. Grzegorza Rysia to wprowadzenie w tajemnice paschalne – w to, co jest treścią zbliżającego się Wielkiego Tygodnia i samych Świąt. Równocześnie jest to opowieść o trzech filarach chrześcijaństwa – modlitwie, poście, jałmużnie. Każdemu z nich jest poświęcona jedna seria rekolekcji.

Abp Ryś łączy talent do posługiwania się „żywym słowem” z erudycją – nie tylko historyczną (z wykształcenia jest historykiem Kościoła), ale i biblistyczną. Jego rekolekcje są bardzo mocno zakorzenione w obrazach biblijnych, a w szczególności ewangelicznych; tam właśnie kaznodzieja szuka odpowiedzi na najbardziej palące pytania współczesności, w tym także pytanie o rolę Kościoła.

„Nawrócenie pastoralne polega na tym, że wspólnota przestaje szukać dobrego samopoczucia we własnym gronie, a uwagę koncentruje na tych, których w Kościele nie ma”, mówił abp Ryś przed dwoma laty w wywiadzie dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. „I wcale nie muszą nam tego uświadomić dramatycznie malejące słupki wiernych. Pan Jezus pokazuje potrzebę pastoralnego nawrócenia wtedy, kiedy ze 100 owiec zginie jedna. Mówi, że należy zostawić 99 i pójść za tą jedną!

Jest to w opozycji wobec rozpowszechnionej mentalności eklezjalnej, która zakłada, że trzeba najpierw zadbać o tych, którzy są, gdyż to oni tworzą Kościół. To dowód na totalne niezrozumienie Franciszka. Papież nie chce zgubić tych, którzy są w Kościele, tylko razem z nimi chce wyjść po tych, których już nie ma”.

 

Polecamy rozmowę z abp. Rysiem o sensie Wielkiego Postu.  A odwiedzających naszą stronę zachęcamy, by sięgali po książki abp. Rysia. „Rekolekcje” można zamówić tutaj.