Prestiżowa nagroda dla ks. Halika

Strona główna/Bez kategorii/Prestiżowa nagroda dla ks. Halika

Prestiżowa nagroda dla ks. Halika

Ks. Tomáš Halík otrzymał nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Teologii Katolickiej (ESCI) za najlepszą książkę teologiczną roku 2009/2010. Wyróżniono w ten sposób jego tom esejów „Patience with God”, którego polska edycja („Cierpliwość wobec Boga. Spotkanie wiary z niewiarą”) ukazała się w 2009 r. nakładem Wydawnictwa WAM. Nagroda zostanie wręczona 25 sierpnia podczas międzynarodowego kongresu teologicznego w Wiedniu.

„Z ateistami zgadzam się w wielu sprawach, czasem niemal we wszystkim — z wyjątkiem ich wiary, że Bóg nie istnieje. Na dzisiejszym barwnym i hałaśliwym rynku towarów religijnych mogę niekiedy ze swoją wiarą chrześcijańską wydawać się bliższy sceptycznym i agnostycznym krytykom religii niż temu wszystkiemu, co się tam oferuje. Z ateistami pewnego typu jestem w stanie podzielić ich poczucie Bożej nieobecności w świecie. Jednak ich wyjaśnienie owego poczucia uważam za zbyt pochopne — za przejaw niecierpliwości”, pisze we wstępie do swojej książki ks. Halik (przekład Andrzeja Babuchowskiego). „Jestem przekonany, że dojrzała wiara musi zawrzeć w sobie — ale także wewnętrznie przetworzyć i uczciwie, a nie powierzchownie i łatwo, przejść i przezwyciężyć — te doświadczenia z Bogiem i ze światem, które przez jednych określane są patetycznym zwrotem >>śmierć Boga<<, podczas gdy inni nazywają to >>Bożym milczeniem<< i >>nocą wiary<<. Nie mówię ateistom, że nie mają racji, ale że brak im cierpliwości; twierdzę, że ich prawda jest prawdą niedopowiedzianą”.
Książka ukazała się dotychczas w czterech językach – czeskim, angielskim, polskim i niemieckim – ale przygotowywane są również kolejne tłumaczenia. Jeden egzemplarz zostanie wręczony papieżowi Benedyktowi XVI podczas tradycyjnego spotkania z teologami katolickimi w Castel Gandolfo.
Przypominamy, że nakładem Znaku ukazała się ostatnia książka ks. Halika zatytułowana „Teatr dla aniołów. Życie jako religijny eksperyment”, którą można zamówić tutaj.

2011-08-24T09:45:00+00:00 24 sierpnia 2011|Bez kategorii|