Po zimowej przerwie wracają „Poniedziałki z Tischnerem”, organizowane przez Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie. W najbliższy poniedziałek 27 lutego będzie można posłuchać wykładu Izabelli Sariusz-Skąpskiej, zatytułowanego „Impresje galicyjskie”. Początek, jak zwykle, o godz. 18.
Izabella Sariusz-Skąpska jest historykiem literatury i kultury. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, była członkiem redakcji miesięcznika „Znak”, jako redaktorka współpracowała z wieloma różnymi wydawnictwami. Jest autorką m.in. monografii „Polscy świadkowie Gułagu. Literatura łagrowa 1939–1989” (1995, II wyd. – 2002). Od 2010 roku pełni funkcję Federacji Rodzin Katyńskich; została wybrana na to stanowisko po śmierci ojca, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Jej wykład w Instytucie Myśli Józefa Tischnera to powrót do początków ubiegłego stulecia, kiedy to na ziemiach ówczesnej Galicji toczyła się Wielka Wojna. Dla jednych tak kończył się XIX wiek – stulecie wojen i rewolucji; dla innych na polach bitew dobiegała kresu „piękna epoka”. Na mapie Małopolski utrwalony jest także materialny ślad rozpadania się legendarnych CK Austro-Węgier: od Przemyśla po Kraków dawna Galicja jest naznaczona 400 cmentarzami z okresu I wojny. Na małych i wielkich nekropoliach z lat 1914-1916 spoczywają żołnierze trzech imperiów i wielu zamieszkujących je narodów. „Galicyjskie impresje” to propozycja wędrówki po cmentarzykach Wielkiej Wojny, ilustrowana zdjęciami z tych osobliwych miejsc pamięci: zostały one zaprojektowane z niespotykaną dziś pieczołowitością i rozmachem, a solidne wykonanie pozwoliło im przetrwać złe czasy, kiedy także te miejsca dotknęły kłamstwa epoki PRL-u. Cmentarze są stopniowo restaurowane i swoim klimatem przyciągają nie tylko pasjonatów pomników, ale także wielbicieli anegdot o CK Monarchii. Wędrówce po galicyjskich nekropoliach towarzyszą obowiązkowe lektury: od klasycznych obrazów zmierzchu autorstwa Józefa Rotha, Franza Kafki czy Jaroslava Haška, przez nostalgiczne teksty Seiferta, Estreichera czy Nowakowskiego, po współczesne eseje Martina Pollacka i opowiadania Andrzeja Stasiuka.
Wykład odbędzie się, jak zwykle, w siedzibie Instytutu przy ul. Sławkowskiej 14 (I piętro, sala po lewej stronie). Zapraszamy.