„Polskie dylematy” – urodziny Jacka Kuronia

Strona główna/Bez kategorii/„Polskie dylematy” – urodziny Jacka Kuronia

„Polskie dylematy” – urodziny Jacka Kuronia

„Demokracja to taki ustrój, który gwarantuje nam, że nie będziemy rządzeni lepiej niż na to zasługujemy”. W tym roku przypada 80. rocznica urodzin i 10. rocznica śmierci autora tych słów – Jacka Kuronia. O tym, co działo się w Polsce po 1989 r., będą dyskutować uczestnicy konferencji „Polskie dylematy” organizowanej 4 marca przez Fundację Batorego. Wśród uczestników – laureaci Nagrody Tischnera: Karolina Wigura, Michał Łuczewski i Jerzy Szacki.

Konferencja jest dedykowana Jackowi Kuroniowi. Obrady odbywać się będą w Sali im. Jerzego Turowicza w siedzibie Fundacji Batorego w Warszawie (ul. Sapieżyńska 10 a). Oto szczegółowy program:

4 marca (wtorek)

godz. 10.00-10.15
Otwarcie: Bogdan Borusewicz, marszałek senatu RP

SESJA I
godz. 10.15-12.00
Strategie wyzwolenia, czyli jak zrzucić dyktaturę. Myślenie wewnątrz i na zewnątrz systemu
(Dariusz Gawin, Karol Modzelewski, Janusz Reykowski, Jerzy Szacki)

Postawy i wybory mające na celu zmianę ustroju po jego fazie terrorystycznej. Próby zmian od wewnątrz w kierunku jego pewnej demokratyzacji i liberalizacji; rola rewizjonistów; program rewolucyjny Kuronia i Modzelewskiego, protesty w marcu’68, Rodzenie się opozycji demokratycznej, Solidarność i samoorganizowanie się społeczeństwa poza strukturami władzy.

SESJA II
godz. 12.15-14.15
Wierność i zdrada po 1989: wobec dylematów moralnych, politycznych, ekonomicznych i społecznych czasu transformacji
(Elżbieta Ciżewska, Juliusz Gardawski, Jerzy Hausner, Adam Michnik, Andrzej Walicki)

Rewolucja i problem wierności i zdrady. W zderzeniu z rzeczywistością ujawniają się różnicę, pojawiają się podziały, napięcia i konflikty. Padają wzajemne oskarżenia o zdradę ze względu na wybory gospodarcze i polityczne, na stosunek do „Solidarności” i odchodzenia od niej elit, na stosunek do Kościoła katolickiego i jego aspiracji w życiu publicznym; ze względu na stosunek do lustracji i dekomunizacji; ze względu na zmianę położenia kobiet w życiu społecznym.

SESJA III
godz. 15.00-17.00
Wobec innych, wobec dyskryminacji: w poszukiwaniu nowej polskiej tożsamości
(Mirosław Czech, Kinga Dunin, Andrzej Mencwel, Andrzej Nowak, Joanna Tokarska-Bakir)

Współczesność a zmiana spojrzenia na narodową przeszłość; wielkie debaty i rewizje historii. Mniejszości i stosunek do sąsiadów, zwłaszcza na Wschodzie, a przekształcanie polskiej tożsamości. Pytanie o nowy model polskości i polityka historyczna.

SESJA IV
godz. 17.15-18.45
Dziedzictwo – następne pokolenie wobec dylematów III RP
Szymon Gutkowski, Dominika Kozłowska, Piotr Laskowski, Michał Łuczewski, Michał Sutowski, Karolina Wigura

Stosunek ludzi pokolenia, które weszło w dorosłość po 1989 do III RP. Przede wszystkim do kształtów Rzeczpospolitej wznoszonej po 1989 i doświadczeń poprzedniego pokolenia. Ciągłość i nieciągłość przemian. Polskie wybory i doświadczenia innych.

Prowadzenie konferencji: Aleksander Smolar.

Konferencja jest organizowana wspólnie z „Gazetą Wyborczą” i Krytyką Polityczną. Dyskusje będą relacjonowane on-line. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

2014-03-02T10:45:00+00:00 2 marca 2014|Bez kategorii|