Wprawdzie do 50. Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” pozostało jeszcze kilka tygodni, ale już teraz organizatorzy zapraszają na otwarcie wystawy poświęconej patronowi tej niezwykłej imprezy. Jan Krzeptowski „Sabała” – gawędziarz, pieśniarz i przewodnik – to postać dla Podhala symboliczna. Wernisaż wystawy „Bajania, bajania, Sabały bajania” odbędzie się w piątek 22 lipca o godz. 17 w „Domu Ludowym” w Bukowinie Tatrzańskiej (ul. Kościuszki 87).
Wystawa gromadzi fotografie i archiwalia pochodzące ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem. Ma ona towarzyszyć jubileuszowym „Sabałowym Bajaniom”, które odbędą się w dniach 10-14 sierpnia. Impreza, której pierwszą edycję zorganizowano w Bukowinie Tatrzańskiej pół wieku temu, początkowo była tylko konkursem gawędziarzy. Z czasem przekształciła się jednak w duży festiwal, w którym udział biorą nie tylko góralscy wykonawcy. W tym roku, oprócz tradycyjnych przesłuchań, będzie można posłuchać m.in. koncertów zespołów Baciary, Golec uOrkiestra, Krywań czy Truteń.
Pomysłodawcą „Sabałowych Bajań” był Józef Pitorak, niezrównany gawędziarz, ówczesny prezes bukowiańskiego Domu Ludowego. Impreza – która po raz pierwszy odbyła się w 1967 roku – bardzo szybko zaczęła się rozrastać. Jak czytamy na poświęconej jej stronie, w 1969 roku do regulaminu wprowadzono konkurs instrumentalistów ludowych, w 1974 – konkurs śpiewaków ludowych, a w 1984 – konkurs śpiewu pytacy i mowy starosty weselnego.
„>>Sabałowe Bajania<< od samego początku cieszą się wielkim zainteresowaniem i ściągają do Bukowiny rzesze ludzi z całej Polski”, piszą organizatorzy. „Do Bukowiny Tatrzańskiej na pięć sierpniowych dni zjeżdżają się gawędziarze, muzykanci, drużbowie, starości weselni i śpiewacy z całej Polski, prezentując folklor wszystkich regionów. Ocenia ich jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru, którzy zwracają uwagę na każdy szczegół – od stroju, po czystość gwary i interpretację wykonawczą. Ta tradycja nie podlega zniekształceniom, ale jest prezentowana w najczystszej postaci. Uczestników i widzów przyciąga więc aura ponadczasowej kultury ludowej.
Konkursom towarzyszy cały szereg dodatkowych atrakcji: prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, spektakle teatralne, występy zespołów regionalnych i koncerty zespołów folkowych, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, zawody strzeleckie oraz impreza plenerowa >>Sabałowa Noc<<. W czasie festiwalu organizowana jest Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej, w której bierze udział około dwustu twórców z całej Polski, prezentujących swój dorobek twórczy oraz Kiermasz Sztuki Ludowej, podczas którego artyści ludowi prezentują tajniki powstawania swoich dzieł”.
Program tegorocznych, jubileuszowych „Sabałowych Bajań” można znaleźć tutaj.
A więcej informacji o imprezie – tutaj. Zapraszamy!