Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w piątek 5 sierpnia o godz. 11 w Katedrze na Wawelu. Ciało Kardynała spocznie w katedralnej krypcie. „Jestem wdzięczny Opatrzności, że dane mi było nawiedzić go podczas niedawnej wizyty w Krakowie”, napisał papież Franciszek w kondolencjach po śmierci kard. Macharskiego.

Papież skierował list na ręce kard. Stanisława Dziwisza. „Z żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Kardynała Franciszka Macharskiego, emerytowanego Arcybiskupa Krakowskiego”, napisał m.in. papież. „Iesu, in te confido!– Jezu, ufam Tobie! – to biskupie zawołanie było dewizą jego życia i pasterskiej posługi. Dziś, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, stało się wymownym zawołaniem ogłaszającym wypełnienie dzieła, jakie powierzył mu Pan już w akcie chrztu, wprowadzając do grona naznaczonych Jego odkupieńczą Krwią, a potem wraz z darem kapłaństwa, gdy posyłał go z zadaniem uświęcania ludu słowem i łaską sakramentów. (…) Jestem wdzięczny Opatrzności, że dane mi było nawiedzić go podczas niedawnej wizyty w Krakowie. W tym ostatnim etapie życia był bardzo doświadczony cierpieniem, które znosił z pogodą ducha. Również w tym doświadczeniu pozostał świadkiem zawierzenia dobroci i miłosierdziu Boga. Takim pozostanie w mojej pamięci i modlitwie. Niech Pan przyjmie go do swojej chwały!”.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się we wtorek 2 sierpnia w kościele ss. Albertynek Ecce Homo w Krakowie od Mszy przy trumnie z ciałem Kardynała, której przewodniczył bp Jan Zając, a kazanie wygłosił bp Grzegorz Ryś. W środę 3 sierpnia trumna została przewieziona do budynku krakowskiej Kurii Metropolitalnej i złożona w kaplicy arcybiskupów. O godz. 10 została tam odprawiona Msza święta dla pracowników kurii, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Homilię wygłosił bp Jan Szkodoń.

Oto szczegółowy plan kolejnych wydarzeń:

3 sierpnia (środa)

Godz. 18.00 – przeniesienie ciała z kaplicy arcybiskupów do Bazyliki oo. Franciszkanów; nieszpory za zmarłego – przewodniczy i słowo głosi bp Jan Zając.

4 sierpnia (czwartek)

W ciągu dnia modlitwy i oddanie czci Zmarłemu przez mieszkańców Krakowa i Archidiecezji.
Godz. 17.00 – Msza święta w Bazylice oo. Franciszkanów – przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. Homilię wygłosi kard. Marian Jaworski, arcybiskup senior archidiecezji lwowskiej. Po Eucharystii kondukt pogrzebowy przez ul. Grodzką do Katedry na Wawelu.

5 sierpnia (piątek)

Godz. 11.00 – Msza święta pogrzebowa kard. Franciszka Macharskiego i złożenie do grobu w Katedrze na Wawelu – przewodniczy kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.

Autorem zdjęcia jest Adam Walanus