W 38. Konkursie Potraw Regionalnych, który odbył się 18 lipca w Łopusznej, wzięła udział rekordowa liczba kół gospodyń wiejskich – 13. Koło z Długopola, które wystartowało po raz pierwszy, przygotowało największą liczbę potraw, bo aż 38, czyli tyle, ile lat liczy impreza. Ponadto tradycyjnie pojawiły się koła: Rogoźnik, Krempachy, Krauszów, Nowa Biała, Szlembark, Waksmund, Dursztyn, Gronków, Ludźmierz, Harklowa, Pyzówka i Łopuszna. – Bab fura, a gorcków jesce wiyncyj – żartował Wojciech Nowak, prowadzący imprezę wraz z Lidią Kamoń.
Gospodynie przygotowały w sumie 316 potraw, herbat i nalewek regionalnych. Oceniało je jury w składzie: Maria Derek (inicjatorka konkursu), Leszek Horwath (z portalu internetowego potrawyregionalne.pl), Jan Smarduch (wójt gminy Nowy Targ), Jan Wojtanek (właściciel sieci restauracji w Zakopanem) i Juliusz Kowalczyk (prezes Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy w Łapszach Niżnych, które po raz pierwszy było współorganizatorem konkursu potraw). Wyróżniono m.in. sałatę targaną na boczku z Długopola, oscypek z psimi jajcami z Rogoźnika, kwaśnicę z grzybami na wędzonce z Krempach, kwaśnicę na kaczce z Krauszowa, gulaś spiski z Nowej Białej, kućmok i sroce gniozda ze Szlembarku, ciaparajdę wielkanocno z jojkami pyrkanymi oraz zupę dziadowsko
z Waksmunda, bufty z borówkami i sosem z Dursztyna, kluskę z syrym prazonym z Gronkowa, wino czosnkowe bezalkoholowe z Ludźmierza, polywkę grzybową z Harklowej, buchty z sosem wątróbkowym i kutaski chłopskie z Pyzówki oraz pstrąga marynowanego i zupę z suszonych gruszek z Łopusznej.
Jury wyróżniło też wszystkie stoiska za wygląd i sposób prezentowania potraw. Gospodynie przybyły na imprezę w pięknych strojach regionalnych – spiskich i podhalańskich – popisując się nie tylko umiejętnościami kulinarnymi, ale i wokalnymi. Atrakcją konkursu były występy gości, m.in. kabaretu Truteń, Jacka Telusa z recitalem poezji śpiewanej, zespołu romskiego Czarne Oczy oraz zespołu A Wiśta.