Na trasie Kraków-Sopot pojedzie w sobotę 23 marca „Pociąg do Tischnera”, a w nim znakomici goście, m.in. Wojciech Jagielski, Jerzy Sosnowski i Hanka Wójciak. To część Strefy Tischnera poprzedzającej 19. Dni Tischnerowskie w Krakowie.

 

Pociąg jest jak najbardziej realny: odjedzie z dworca głównego w Krakowie w sobotę 23 marca o godz. 9:46, w Warszawie Centralnej będzie o 12:10, a do Sopotu przyjedzie o 15:42. Każdy, kto kupi bilet na ten konkretny pociąg (wszystko jedno, na jaką trasę), może odwiedzić wagon 7, gdzie będzie Strefa Tischnera i gdzie można będzie spotkać gości „Pociągu…”, przysłuchać się rozmowom z nimi i samemu zadać pytania. Można też będzie na czas podróży wypożyczyć którąś z książek ks. Józefa Tischnera.

Trasę Kraków–Sopot wybrano nieprzypadkowo. Na jednym jej końcu jest Podhale, z którego ks. Tischner pochodził, i Kraków, z którym całe życie był związany. Na drugim jest Trójmiasto kojarzące się z Solidarnością, której ks. Tischner wiernie towarzyszył. W Krakowie wydawane są jego książki i organizowane Dni Tischnerowskie, a w Sopocie ma swoją siedzibę ERGO Hestia, która jest fundatorem Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera, wręczanej od 19 lat myślicielom, publicystom i osobom zaangażowanym społecznie. „Połączymy południe z północą, a w podróży będziemy rozmawiać, czytać, a może i śpiewać”, piszą organizatorzy.

Na pokładzie „Pociągu do Tischnera” pojedzie czterech laureatów wspomnianej nagrody: pisarz i reporter Wojciech Jagielski, filozof Miłosz Puczydłowski, pisarz i dziennikarz Jerzy Sosnowski oraz działacz społeczny Kuba Wygnański (dwaj ostatni wsiądą w Warszawie). Rozmowy z gośćmi poprowadzą Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, autor m.in. biografii „Tischner”, oraz Łukasz Tischner – historyk literatury, autor książek o twórczości Czesława Miłosza i Witolda Gombrowicza. W podróży „Pociągiem do Tischnera” weźmie też udział Hanka Wójciak – wokalistka i dziennikarka, a także grupa młodzieży z VII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie wraz ze swoją polonistką Agnieszką Foryś.

Po przyjeździe do Sopotu o godz. 17.30 zaplanowano spotkanie z gośćmi „Pociągu…” w Sopotece (ul. Kościuszki 14, poziom +2).

Jeśli w sobotę wybieracie się w podróż na wspomnianej trasie, warto rozważyć, czy nie pojechać w nią z ks. Józefem Tischnerem. Zapraszamy!