Plac ks. Tischnera w Jawiszowicach

Strona główna/Bez kategorii/Plac ks. Tischnera w Jawiszowicach

Plac ks. Tischnera w Jawiszowicach

Jawiszowice to niewielka miejscowość w powiecie oświęcimskim, w gminie Brzeszcze, z pięknym drewnianym kościółkiem pw. św. Marcina. Tu na swoją pierwszą parafię został w 1955 roku skierowany ks. Józef Tischner. Przebywał tu wprawdzie niespełna trzy miesiące, ale pamięć o nim pozostała. W niedzielę 5 sierpnia plac przed kościołem otrzyma jego imię.

Kościół św. Marcina w Jawiszowicach został zbudowany pod koniec XVII wieku. To piękna świątynia o bardzo ciekawej bryle – z wielopołaciowym dachem i opasującymi budowlę tzw. sobotami. Ściany o konstrukcji zrębowej nie są oszalowane, dlatego można zobaczyć, jak precyzyjnie cieśle stawiali poszczególne fragmenty świątyni. Wewnątrz znajduje się między innymi barokowy ołtarz główny z ok. 1700 r. oraz pochodząca z tego samego czasu Grupa Ukrzyżowania umieszczona w tęczy nad prezbiterium.

Ksiądz Józef Tischner został skierowany do parafii w Jawiszowicach 11 lipca 1955 roku i przebywał tam do 30 września. Z dokumentów kościelnych wynika, że w tym czasie najpierw mieszkał na terenie parafii, potem został odwołany, potem znów wrócił do Jawiszowic. W końcu otrzymał zgodę biskupa na kontynuowanie studiów w Warszawie, na Akademii Teologii Katolickiej, i na dobre opuścił tę małą parafię, która musiała mu – choćby ze względu na obecność drewnianego kościoła – przypominać Łopuszną.
Teraz imię ks. Tischnera otrzyma plac znajdujący się przed kościołem. Uroczystość w niedzielę 5 sierpnia rozpocznie się od sumy o g. 10, którą odprawi i podczas której kazanie wygłosi ks. prof. Roman Pindel, rektor seminarium archidiecezjalnego w Krakowie. Grać będzie góralska kapela, a okolicznościowe słowo powie również brat ks. Tischnera, Kazimierz. Następnie odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica oraz wystawa poświęcona związkom ks. Tischnera z Jawiszowicami.
Władze Jawiszowic i gminy Brzeszcze serdecznie zapraszają wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tej uroczystości.

Zdjęcie kościoła św. Marcina w Jawiszowicach pochodzi ze strony internetowej Miasta i Gminy Brzeszcze.

2012-07-29T22:08:00+00:00 29 lipca 2012|Bez kategorii|