Dziś premiera autobiografii księdza, który ma wiele wspólnego z ks. Józefem Tischnerem. Tomáš Halík jest autorytetem zarówno dla wierzących, jak i ateistów. Przyjaźni się z największymi i najmniejszymi tego świata.

To nauczyciel pojednania, zrozumienia i człowieczeństwa.
Opisane w autobiografii życie księdza Halíka to lekcja pokory i dobrego życia ­ ­– niezależnie od sytuacji politycznej, w jakiej przyszło mu żyć.

To dobra lektura na ten czas.

Tak Tomas Halík wspomina w książce swoje pierwsze spotkanie z dalajlamą:

„Słuchałem dalajlamy bez większego zachwytu, ponieważ miałem wrażenie, że wszystko to już wielokrotnie słyszałem i czytałem o tym. Był to wręcz katechizmowo prosty wykład podstawowych prawd buddyzmu. Jednak gdy stamtąd wychodziłem, poczułem nagle niezmiernie silny dotyk dobra, światła i siły, który towarzyszył mi jeszcze przez kilka dni przy modlitwie i medytacji. Jakbym znalazł się w sferze oddziaływania czegoś głębokiego, spokojnego, porównywalnego z tym, czego kilkakrotnie doświadczyłem w czasie ćwiczeń duchowych albo u szczytu liturgii wielkanocnej. W dokumencie Soboru Watykańskiego II Nostra aetate czytałem wprawdzie, że Boży Duch działa też w religiach niechrześcijańskich, że „wieje, kędy chce”, jak mówi ewangelia, jednak wtedy pokryło się to po raz pierwszy z moim wewnętrznym doświadczeniem. Z dalajlamy naprawdę promieniowało coś silnego i dobrego”.

Książkę ks. Tomáša Halíka „Od podziemnego Kościoła do labiryntu wolności. Autobiografia” możecie bezpiecznie kupić tutaj.