„Co góry mogą dać człowiekowi? Myślę, że przede wszystkim mogą ofiarować mu wolność. Co człowiek może dać górom? Może je obdarzyć sztuką”. W poniedziałek 6 grudnia o godz. 20 podczas spotkania transmitowanego w Internecie Wojciech Bonowicz opowie o nowym zbiorze „górskich” tekstów ks. Józefa Tischnera.

 

„Wolność człowieka gór” to najnowsza książka złożona z nieznanych i rozproszonych tekstów ks. Józefa Tischnera. Przewodnim motywem ułożonego przez Wojciecha Bonowicza wyboru jest tytułowa wolność, ale opisywana w kontekście gór i góralskiej kultury. Nowa książka pozwala zweryfikować niektóre opinie na temat Tischnera, zwłaszcza tę, że był on wobec ludzi gór nadmiernie pobłażliwy. Czytając jego teksty o Podhalu, zazwyczaj nie dostrzegano zawartych w nich wątków krytycznych, tymczasem Bonowicz zwraca uwagę, że nieprzypadkowo w „górskiej” publicystyce i homiletyce Tischnera tak często powraca na przykład wątek wspaniałomyślności i bezinteresowności – jako postawy życiowej, ale też jako podstawowej relacji z górami. Bohaterowie Tetmajera, których Tischner przywołuje, to ludzie wrażliwi na piękno natury, pokazujący, że głęboka więź z naturą polega na wyrzeczeniu się chęci zapanowania nad nią. O tym i o innych wątkach nowej książki będzie okazja porozmawiać podczas spotkania, którego organizatorami są Kluby „Tygodnika Powszechnego” wspólnie z Wydawnictwem Znak.

Rozmowę z Wojciechem Bonowiczem poprowadzi Rafał Pikuła, dziennikarz, członek Klubu „TP” Warszawa. Spotkanie będzie dostępne na facebookowej stronie Klubów TP: www.facebook.com/klubtygodnika/videos, a także na stronach Wydawnictwa Znak:

https://www.facebook.com/WydawnictwoZnak, https://www.facebook.com/JozefTischner oraz http://www.facebook.com/jegooczami.

Specjalnie dla uczestników spotkania Znak oferuje rabat w wysokości 37% od ceny detalicznej na zakup książki w sklepie znak.com.pl. Aby z niego skorzystać, należy wpisać w miejscu na kod rabatowy hasło: wolnosc.

 

Więcej informacji o spotkaniu można znaleźć tutaj. Zapraszamy!