W Krakowie w najbliższym czasie szykują się cztery bardzo ciekawe spotkania. W trzech z nich udział wezmą laureaci Nagrody Znaku i Hestii im. ks. J. Tischnera – Jakub Kiersnowski, ks. Manfred Deselaers i Łukasz Lamża. Czwarte poświęcone będzie Leszkowi Kołakowskiemu.

 

W piątek 25 listopada – dzień po gali Nagrody Tischnera – Klub „Tygodnika Powszechnego” w Krakowie zaprasza na spotkanie z Jakubem Kiersnowskim, prezesem warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Spotkanie dotyczyć będzie pomagania na granicy polsko-białoruskiej, gdzie KIK prowadzi Punkt Interwencji Kryzysowej i wspiera ludzi, którzy próbując przedostać się do Unii Europejskiej, ugrzęźli w pułapce. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18 w Piwnicy Powszechnej przy ul. Pijarskiej 5.

Z kolei w poniedziałek 28 listopada Centrum Kultury Żydowskiej (ul. Meiselsa 17) organizuje spotkanie poświęcone zmarłemu w tym roku Stefanowi Wilkanowiczowi. Udział wezmą ks. Manfred Deselaers, Jan Piekło, Henryk Woźniakowski, Andrzej Zoll i Tomasz Ponikło. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18, przed dyskusją zostanie wyemitowany film dokumentalny „Moja polskość”.

We wtorek 29 listopada Instytut Myśli Józefa Tischnera (ul. Sławkowska 14, I piętro) zaprasza na pierwszą dyskusję z cyklu Filozoficzne Forum Obywatelskiego Dialogu. Spotkanie, które rozpocznie się o godz. 17 poświęcone będzie „Sztuce rzetelnej rozmowy”, a udział w nim wezmą Dariusz Gawin, filozof i historyk myśli społecznej, oraz Łukasz Lamża, fizyk i filozof nauki. Czy i jak dyskutować z „płaskoziemcami” i „odstępcami”? Czy nauki ścisłe i humanistyczne mogą nam podpowiedzieć, co zrobić z tymi, których poglądy wydają nam się niedorzeczne i szkodliwe? Czy proponują sensowne procedury i środki, by dojść do porozumienia nawet z nimi? I czy są tacy, z którymi nie sposób i nie warto rozmawiać? Rozmowę osnutą wokół tych zagadnień poprowadzi Zbigniew Stawrowski, filozof.

I wreszcie w środę 30 listopada o godz. 18 Wydawnictwo Znak zaprasza na spotkanie, którego bohaterem będzie Leszek Kołakowski. W spotkaniu zorganizowanym w księgarni De Revolutionibus (ul. Bracka 14) udział wezmą Hubert Czyżowski, autor książki „Kołakowski i poszukiwanie pewności” oraz obszernego wyboru pism Leszka Kołakowskiego „Chrześcijaństwo”, i Wojciech Bonowicz, publicysta, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i „Znaku”, a poprowadzi je Michał Jędrzejek.

Na wszystkie spotkania wstęp jest wolny. Na spotkanie w Instytucie Myśli Józefa Tischnera warto zawczasu się zapisać; można to zrobić mailowo, na adres: [email protected].