Tej jesieni czekają nas aż dwa duże naukowe wydarzenia związane z osobą i dziełem ks. Tischnera. Oprócz organizowanego w październiku Kongresu Tischnerowskiego w Krakowie przygotowywana jest też międzynarodowa konferencja „Tischner – w stronę fenomenologii wartości i nadziei”. Odbędzie się ona w dniach 16-17 listopada w Katowicach, a jej organizatorami są Stowarzyszenie Fenomenologiczne im. J. Patočki oraz Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego.

Konferencja jest organizowana w związku z przypadającą w tym roku 80. rocznicą urodzin autora „Etyki solidarności”. Z inicjatywą jej zorganizowania wystąpiło działające od pięciu lat w Rzeszowie Stowarzyszenie Fenomenologiczne im. Jana Patočki. Stowarzyszenie nawiązuje do dziedzictwa wybitnego czeskiego fenomenologa, podejmując równocześnie refleksję nad całą filozofią nowożytną. W ramach corocznych Spotkań Patočkowych dyskutowano już m.in. o fenomenologii Hegla (2008) i Husserla (2009). V Spotkania Patočkowe poświęcone zostaną filozoficznemu dorobkowi ks. Tischnera.
W tegorocznej konferencji zapowiedzieli już swój udział m.in. filozofowie Magdalena Środa i Marek Drwięga (ten ostatni ma wygłosić wykład zatytułowany „Patočka i Tischner”) oraz dziennikarze Wojciech Bonowicz i Jacek Żakowski. Propozycje referatów można zgłaszać do 30 września. Udział w konferencji jest płatny, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie stowarzyszenia: http://www.patocka.eu/aktualnosci/213-aktual-2.html.