O kościółku w Łopusznej

Strona główna/Bez kategorii/O kościółku w Łopusznej

O kościółku w Łopusznej

W 1995 roku tradycyjny opłatek dla Zarządu Głównego Związku Podhalan zorganizowano w Łopusznej. Mszę odprawił i homilię wygłosił ks. Józef Tischner. Chcąc jakoś zachęcić uczestników do zainteresowania się piękną XVI-letnią świątynią, porównał ją z o wiele bardziej znanym drewnianym kościółkiem z sąsiedniego Dębna. „Wprawdzie kościółek w Dębnie jest starszy”, miał powiedzieć Tischner, „ale my tu, w Łopusznej, mamy więcej grzeszników”.

Nakładem krakowskiej Oficyny Astraia ukazał się mini-album poświęcony kościółkowi w Łopusznej. To pierwsza ilustrowana monografia tej niezwykle cennej i bardzo pięknej drewnianej świątyni. Książka zawiera przeszło 60 fotografii, dokumentujących każdy fragment łopuszańskiego kościółka. Ich autorem jest Rafał Monita. Dokładny opis wyglądu i wyposażenia kościoła przygotował prof. Andrzej Skorupa. W książce znalazł się też szkic Wojciecha Bonowicza poświęcony związkom ks. Tischnera z Łopuszną, a w szczególności z jej świątynią, oraz jedno z kazań wygłoszonych w tym miejscu przez kapelana Związku Podhalan.
„Człowiek, żeby znaleźć Boga, musi wejść w ciszę”, mówił w łopuszańskiej świątyni ks. Tischner. „Musi się uciszyć, musi znaleźć sobie takie miejsce, gdzie nie dochodzą hałasy tego świata. Takim miejscem jest w każdej parafii kościół. […] Kiedy tu przychodzimy, musimy się wyciszyć! W tej ciszy dochodzi do nas głos Boga”. Książka jest zachętą do wejścia w tę ciszę, do kontemplacji pięknego wnętrza, także – do zwrócenia uwagi na interesujące szczegóły.
Album można zamówić tutaj.

2012-05-18T10:08:00+00:00 18 maja 2012|Bez kategorii|