Rozmowy ks. Józefa Tischnera i Adama Michnika moderowane przez Jacka Żakowskiego ukazały się po raz pierwszy w 1995 r. i od razu stały się bestsellerem. Teraz powracają w nowej edycji.

Wydana w połowie lat 90. przez Znak książka „Między Panem a Plebanem” to swoiste „żywoty równoległe” Tischnera i Michnika. Wywodzący się z odmiennych środowisk, ukształtowani przez dość odległe tradycje, w latach 80. zbliżyli się do siebie, a następnie zaprzyjaźnili. „Z rozmowy wybitnych intelektualistów wyłoniły się nie tylko zaskakujące analogie między światopoglądem laickim i katolickim, ale również nieoczekiwane odpowiedzi na podstawowe pytania: o sens życia, wiarę, wolność, polskość”, pisze obecny wydawca – Agora. Obszerna, kilkusetstronicowa książka stała się jedną z najważniejszych publikacji podsumowujących doświadczenie komunizmu i jednocześnie pierwsze lata III Rzeczpospolitej.

Nowe wydanie zostało poszerzone o rozmowę Jacka Żakowskiego i Adama Michnika przygotowaną specjalnie do tej edycji. „Nigdy dotąd Adam Michnik nie mówił tak dobitnie o Ewangelii jako źródle nadziei”, zwraca uwagę Magdalena Grochowska. Przygotowana przez Agorę edycja trafiła do sprzedaży 4 września. Można ją też zamówić tutaj.