Książki zmarłego przed trzema laty Leszka Kołakowskiego wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem czytelników. Właśnie ukazało się wznowienie kolejnej. „Horror metaphysicus” to jedna z najważniejszych jego książek poświęconych zmaganiom języka filozoficznego z kwestiami religijnymi. W nowym wydaniu uwzględniono poprawki autora do opublikowanego wcześniej przekładu.
„Ja nie liczę na to, że nasz język filozoficzny czy metafizyczny może się na tyle ulepszyć, żeby uchwycić coś, czego uchwycić do tej pory nie zdołaliśmy, albo żeby był w stanie rzeczywistość zupełnie nam nieznaną ogarnąć”, mówił Leszek Kołakowski w rozmowie ze Zbigniewem Mentzlem w kontekście „Horroru…”. „Ma się rozumieć, świat widzimy poprzez język. Język jest nie tylko narzędziem komunikacji, on daje nam także widok świata. Poznanie nasze jest poznaniem językowym, a więc zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że nie będziemy świadomi tego, do jakiego stopnia język fałszuje rzeczywistość, ponieważ to właśnie poprzez język rzeczywistość znamy. To, co mówimy o Bogu, Absolucie, rzeczywistości ostatecznej, nie jest językowo uchwytne, choć musimy języka używać. Nie możemy po prostu milczeć, ale nie możemy liczyć na to, że docieramy dzięki językowi do jakiejś rzeczywistości absolutnej, koniecznej. (…) Jest nam potrzebny ciągle ponawiany wysiłek, aby wyjść poza granice już osiągnięte. Ale nie mamy pewności, do czego dochodzimy, co osiągamy, gdzie są te granice, które przekroczyliśmy. Nie, tego nie wiemy, więc bądźmy pokorni z powodu naszej ograniczoności”.
Nowe wydanie „Horror metaphysicus” można zamówić tutaj. [http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3205,tytul,Horror metaphysicus]
Polecamy także poświęcony tej książce szkic Artura Sporniaka „Pytanie o sens i wartość metafizyki, czyli Leszka Kołakowskiego zmagania z horrorem”, który można znaleźć tutaj.