Nowe wydanie bajek Leszka Kołakowskiego

Strona główna/Bez kategorii/Nowe wydanie bajek Leszka Kołakowskiego

Nowe wydanie bajek Leszka Kołakowskiego

O „13 bajkach z królestwa Lailonii dla dużych i małych” Antoni Słonimski miał podobno powiedzieć, że nawet gdyby Kołakowski nie napisał nic więcej, to już same te bajki zapewniłyby mu trwałe miejsce w historii literatury. Rzeczywiście – nowe wydanie słynnych opowiastek Leszka Kołakowskiego to przypomnienie, że był on nie tylko wybitnym filozofem, ale też znakomitym pisarzem.

„13 bajek…” ukazało się po raz pierwszy w 1963 roku. Książka miała znakomite recenzje i cieszyła się sporą popularnością; trzy lata później wydawnictwo Czytelnik, które ją opublikowało, zdecydowało się na nowe wydanie. Był to okres, w którym Leszek Kołakowski zwrócił się ku formom literackim i rok po roku opublikował książki, które zapewniły mu poczesne miejsce wśród pisarzy, a nie tylko wśród filozofów. Po „13 bajkach…” w 1964 ukazał się „Klucz niebieski albo opowieści budujące z historii świętej zebrane ku pouczeniu i przestrodze”, a w 1965 – „Rozmowy z diabłem”.
Opowiastki filozoficzne opublikowane jako „13 bajek…” Kołakowski ukończył w 1960 roku. Czekały jednak na druk trzy lata ze względu na problemy z cenzurą. Ostatecznie cenzura nie dopuściła do druku jednej z bajek, zatytułowanej „Wielki głód”. Została ona dołączona do zbioru dopiero w latach 90. ubiegłego wieku (zachowano pierwotny tytuł, mimo iż odtąd zbiór zawierał 14 opowiastek). Uzupełnieniem „13 bajek…” w najnowszym wydaniu są „Cztery bajki o identyczności” napisane w latach 70. oraz „Legenda o cesarzu Kennedym” i „Ogólna teoria nie-uprawiania ogrodu”, opublikowane w połowie lat 80.
Bajki Kołakowskiego zachwycają przede wszystkim pomysłowością i świetnym stylem. Docenić należy narracyjny talent autora, który rozmaite kwestie filozoficzne potrafił przedstawić w formie zwięzłych, zabawnych, ale też skłaniających do myślenia opowieści. Literackie formy, pisze znawca twórczości Leszka Kołakowskiego Maciej Michalski, „pojawiły się w jego pisarstwie w momencie stopniowego przełomu, jaki dokonał się w jego refleksji (…). Częściowo wyrażały one podobne idee jak eseistyka i publicystyka Kołakowskiego, stopniowo jednak ukazywały rosnące skomplikowanie stosunku filozofa do poruszanych zagadnień. Widoczna stała się pewna – znacząca – niejasność jego myśli, która sprawiała kłopot ówczesnym interpretatorom jego tekstów literackich” (Filozof jako pisarz, Gdańsk 2010, s. 24).

Tę małą, ale niezwykle błyskotliwą książkę wybitnego polskiego filozofa można zamówić tutaj.

2015-02-10T08:59:00+00:00 10 lutego 2015|Bez kategorii|